Memorandum porozumienia w sprawie Eastring

Rastislav Nukovic, dyrektor generalny słowackiego Eustream i Ion Sterian, przedstawiciel rumuńskiego Transgaz podpisali memorandum porozumienia w sprawie budowy gazociągu Eastring. Rozpoczęcie budowy przewidziany na rok 2021. Projekt Eastring ma za cel połączyć Europę Środkową i Południowo-Wschodnią.

Obie stronyz adeklarowały, że podpisując memorandum deklarują „współpracę w celu zbadania możliwości budowania Eastringu w ich krajach i tym samym stać się promotorami projektu”.

Podobne memorandum zostało już podpisane między Eustream i Bułgarskim Bulgartransgazem oraz z Węgrami. Eastring ma zapewnić dwukierunkowy przepływ gazu między Słowacją i bułgarsko-turecką granicą.

W pierwszej fazie gazociąg powinien dostarczać gaz Europie Południowo-Wschodniej. W drugiej fazie planowane jest również umożliwienie transportu gazu w przeciwnym kierunku, od granicy tureckiej do Unii.

Według projektu w następnej dekadzie gaz powinien być dostarczany przez Turcję do Unii z regionu Morza Kaspijskiego. Słowacka firma zaprezentowała Eastring po raz pierwszy w 2014 roku.

Projekt Eastring może również zagrozić konkurencja w postaci gazociągu BRUA, w którym uczestniczą Bułgaria, Rumunia, Węgry oraz Austria. Podobnie jak Eastring, BRUA dołączyła do listy europejskich projektów będących przedmiotem wspólnego zainteresowania UE.

Źródła:
http://www.eastring.eu/page.php?page=news
https://euractiv.sk/section/energetika/news/slovensky-plynovod-ziskal-chybajuci-kus-skladacky-podporia-ho-aj-rumuni/