Pięć nowych trendów w branży logistyki transportowej

Joanna Dubij

Logistyka transportowa jest bardzo ważnym elementem w naszym społeczeństwie – bez niej firmy nie mogłyby prowadzić handlu, a my nie mielibyśmy optymalnej usługi dostawy do domu, do której mamy dzisiaj dostęp na wielu stronach internetowych. Jak każda branża – i ta się rozwija, a co za tym idzie pojawiają się w niej coraz to nowe trendy.

Każdy z nas miał zapewne doświadczenie w branży logistyki transportu, która nie była zgodna z normami, tj. dostawa nie przybywająca w czasie lub co gorsza, przybywająca uszkodzona. Te czasy dobiegły jednak końca. Obecnie w branży logistyki transportu istnieje wiele trendów, dzięki którym dostawy i handel stają się bardziej płynne niż kiedykolwiek.

Aktualnie możemy zaobserwować pięć trendów w branży logistyki transportowej:

  1. Zwiększenie bezpieczeństwa

Ludzie często nie wiedzą, co dzieje się za kulisami w firmie zajmującej się logistyką transportową, ale zwykle obejmują one swoim zakresem gigantyczny magazyn pełen wartościowych towarów. W rezultacie firmy te muszą zapewnić bezpieczeństwo swoich danych, zmniejszając ryzyko cyberataków. Wraz z wprowadzeniem technologii chmury, pojawiły się nowe rozwiązania do zarządzania magazynem i logistyką i firmy te obecnie mogą bezpiecznie przesyłać dane przez Internet mając pewność, że wszystkie zagrożenia cybernetyczne zostaną zatrzymane.

  1. Robotyka magazynowa

Jak można sobie wyobrazić, przy tak wielu produktach wymagających codziennego transportu, poruszanie się po magazynie w sposób zorganizowany może być sporym wyzwaniem, chyba że ma się dostęp do robotyki magazynowej. Z biegiem lat coraz więcej producentów zaczyna wprowadzać robotykę magazynową do swojej organizacji, zapewniając, że dodawanie automatyzacji do operacji magazynowych może odbywać się bezproblemowo, bez potrzeby rozpoczęcia poważnych zmian strukturalnych. Co więcej, robotyka magazynowa może teraz fizycznie wspiąć się na półki magazynowe, aby wybrać przedmiot z dowolnego poziomu, dzięki czemu wszystkie prace magazynowe są znacznie łatwiejsze.

  1. Fracht kolejowy

Chociaż fracht lotniczy jest niewątpliwie najszybszą metodą transportu towarów na skalę międzynarodową, firmy logistyczne będą chciały bardziej ekologicznie podchodzić do swoich metod transportu. Dlatego ostatnim trendem w branży są przewozy kolejowe, ponieważ nie tylko jest to bardziej ekologiczne i bardziej przyjazne dla środowiska, ale także znacznie tańsze niż transport lotniczy.

  1. Autonomiczny transport drogowy

Z pewnością nie jest to trend niespotykany, ale ma ogromny wpływ na branżę logistyki transportu, ponieważ pozwala organizacjom transportować towary przy minimalnym wysiłku, a jednocześnie pozwala im zagwarantować bezpieczną i skuteczną obsługę. W niektórych krajach zautomatyzowane ciężarówki są już rzeczywistością, co pozwala firmom logistycznym obniżyć koszty transportu, jednocześnie pozwalając na dowiezienie towarów w bezpieczny i skuteczny sposób.

  1. Siła e-commerce

Nie można zaprzeczyć wpływowi handlu elektronicznego na branżę logistyki transportowej. Zwłaszcza, że ponad połowa z nas dokonuje zakupów online. Szacuje się, że sprzedaż cyfrowa na całym świecie osiągnie 4 tryliony dolarów w ciągu najbliższych kilku lat, więc branża logistyki transportowej naprawdę musi się dostosować do tych zmian cyfrowych. Obejmują one oferowanie kompletnego łańcucha dostaw, a także usługi realizacji i wysyłki w celu efektywnie współpracować ze sprzedawcą e-commerce.