Partnerzy XXVII Forum Ekonomicznego budują potencjał polskiej gospodarki

Przedstawiciele nagrodzonych firm z redaktorem naczelnym DGP Krzysztofem Jedlakiem (trzeci od lewej) i prezesem Grupy Infor Ryszardem Pieńkowskim (w środku). Foto: Dziennik Gazeta Prawna

24 października poznaliśmy laureatów konkursu „Nie ma przyszłości bez przedsiębiorczości” dla wyróżniających się polskich przedsiębiorstw. W tym roku nagrody „Dziennika Gazety Prawnej” otrzymały m.in. firmy – partnerzy XXVII Forum Ekonomicznego w Krynicy – PKN Orlen, Famur oraz Polpharma.

Coroczną akcję „Nie ma przyszłości bez przedsiębiorczości” zwieńczyła uroczysta galą, podczas której zostały ogłoszone wyniki konkursu dla firm w szczególny sposób przyczyniających się do naszego rozwoju.

W rankingu INWESTYCJE zwyciężył PKN Orlen. Partner Forum Ekonomicznego w Krynicy wydał niemal 1,7 mld zł na budowę największego w Polsce i jednego z najnowocześniejszych w Europie bloku gazowo-parowego w elektrociepłowni w Płocku. Obiekt ma moc elektryczną blisko 600 MWe i 520 MWt mocy cieplnej. Po rozpoczęciu eksploatacji będzie w pełni zaspokajał zapotrzebowanie na energię elektryczną płockiej rafinerii, nadwyżki spółka sprzeda na rynku. Nowa instalacja stanie się jedynym dostarczycielem ciepła dla miasta.

W kategorii MARKA rywalizacja była najostrzejsza, czego dowodem fakt, że zwycięzców jest dwóch. Wśród nich partner Forum w Krynicy Grupa Famur, która po przejęciu największego konkurenta na polskim rynku – Kopexu – stała się trzecim na świecie producentem maszyn górniczych. Maszyny i technologie Famuru są znane i doceniane na całym świecie. Drugi zwycięzca to  Selena FM S.A. – czołowy producent chemii budowlanej na świecie.

W kategorii TECHNOLOGIA wygrała Polpharma (także partner krynickiego forum), gdyż jest liderem w Polsce, jeśli idzie o liczbę zgłoszeń do Europejskiego Urzędu Patentowego. Firma inwestuje w produkcję biologicznych leków biopodobnych, które dają nadzieję szerszej grupie pacjentów na dostęp do nowoczesnej terapii wielu ciężkich schorzeń. Do tej pory Polpharma przeznaczyła na inwestycje w obszarze biotechnologii kwotę 520 mln zł, a kolejne 1,26 mld zł na rozwój i produkcję leków biologicznych zamierza wydać w ciągu najbliższych kilku lat.

Do składu Kapituły konkursu weszli: Paweł Borys (prezes Polskiego Funduszu Rozwoju), Robert Czarnecki (dyrektor Biura Dyrektora Narodowego Centrum Badań i Rozwoju), Adam Góral (prezes Asseco Poland), Stefan Kawalec (prezes Capital Strategy), Krzysztof Obłój (wykładowca Uniwersytetu Warszawskiego), a także Krzysztof Jedlak (redaktor naczelny DGP) i Łukasz Wilkowicz (dziennikarz DGP).

Źródło: Dziennik.pl,  Gazetaprawna.pl

Na zdjęciu: Przedstawiciele nagrodzonych firm z redaktorem naczelnym DGP Krzysztofem Jedlakiem (trzeci od lewej) i prezesem Grupy Infor Ryszardem Pieńkowskim (w środku). Foto: Dziennik Gazeta Prawna