Wysoki kontrast
Wielkość tekstu
Dostępność
  • Dostępność
    • Wysoki kontrast
    • Wielkość tekstu
    • Dostępność

Panel dyskusyjny „Lewicy sposób na samorząd” podczas Kongresu Samorządów

Europejski Kongres Samorządów

Panel moderowany był przez Krzystofa Gawkowskiego, Wiceprzewodnicącego Sojuszu Lewicy Demokratycznej.

Tadeusz Krzakowski, Prezydent Legnicy rozpoczął od podkreślenia, jak ważna jest pasja, zwłaszcza w pracy na stanowisku prezydenta czy burmistrza. Zwrócił uwagę, iż popadliśmy w populizm, ale musimy się temu przeciwstawić. Prezydent Legnicy określił siebie jako pro-państwowca i pro-samorządowca. Uważa, że trzeba dać obywatelom podstawy funkcjonowania poprzez odpowiednie kierowanie pieniądza publicznego. Nie powinno się dawać tych pieniędzy do ręki, ale wspierać przedsiębiorczość, dzietność, edukację. Krzakowski zaznaczył, iż jest pragmatykiem, dlatego nie chce zbyt wiele mówić o ideologii. „Jestem dla mieszkańców, wśród nich i z nimi.” Panelista zwrócił również uwagę, iż ekonomia społeczna powinna widzieć człowieka, ale nie poprzez rozdawanie za darmo. W takiej opcji przyzwyczajamy obywateli do brania. Nawiązując do wykorzystania nowych, innowacyjnych technologii,  podkreślił, iż świat się zmienia, kolejne pokolenia oczekują nowych rozwiązań. Dialog społeczny w Legnicy prowadzony jest codziennie, również w zakresie nowych technologii. Legnica to jedno z pierwszych miast w regionie które zdecydowało się wprowadzić budżet obywatelski. Jest to również element nowoczesnego podejścia do zarządzania miastem. Aktywność mieszkańców jest w Legnicy bardzo dobra, co widać w mieście gołym okiem. Kończąc wystąpienie Krzakowski zaznaczył, że rolą władz samorządowych jest również uświadamianie obywateli jak mogą się tą nowoczesnością posługiwać. Dobrym przykładem może być aplikacja do kontrolowania stanu powietrza. W ostatnich dniach w Legnicy odbyły się również warsztaty strupowe dla szkół gimnazjalnych, teraz władze samorządowe szukają aniołów biznesu dla tych projektów.

Rafał Kukla, Burmistrz Gorlic rozpoczął swoje wystąpienie od podkreślenia, iż Gorlice stawiają na rodziny – realizowanie takiej polityki możliwe jest dzięki racjonalnemu wykorzystaniu rozwiązań technicznych. Jako przykład podał przemyślane przesunięcia w zakresie budynków szkolnych w Gorlicach. W efekcie wszystkie dzieci znajdą miejsce w przedszkolach.  Jest to przykład wychodzenia do mieszkańców, współpracy bezpośredniej, która jest niezwykle ważna. Innym przykładem który podał Kukla jest współpraca z organizacjami pozarządowymi. „Zauważyliśmy, że warto stowarzyszeniom dać siedzibę i połączyć działania różnych jednostek.” Dodał również, iż przysłowiowa wędka jest również ważna. „Na przykład, wprowadziliśmy aplikację „złap smoga” -mieszkańcy zgłaszają budynki, które zanieczyszczają powietrze.”

Beata Moskal-Słaniewska, Prezydent Świdnicy zwróciła uwagę na fakt, iż w jej mieście wielu właścicieli mieszkań nie radzi sobie z ich utrzymaniem, widoczne jest to zwłaszcza w przypadku wyścieli kamienic. Dlatego ważnym zadaniem samorządów jest odbudowywanie mienia mieszkaniowego. Prezydent Świdnicy sugerowała, iż wypracowane wiele lat temu rozwiązania zostały na pewnym etapie odrzucone, dziś okazuje się jednak, że były całkiem dobre i można do nich wracać. Prelegentka zauważyła, iż recepta na dobre zarządzanie  tkwi w dobrych relacjach z ludźmi, również pracownikami urzędu miasta. „Na każdym kroku trzeba pokazywać, że człowieka traktujemy z szacunkiem.” Podkreśliła, iż ważna jest ochrona socjalna kobiet i matek, promowanie równości i tolerancji. Świdnica była jednym z pierwszych miast w Polsce które przyjęło rodzinę z Donbasu – jak stwierdziła Moskal-Słaniewska, obywateli również trzeba uczyć tolerancji.

Skip to content