Wysoki kontrast
Wielkość tekstu
Dostępność
  • Dostępność
    • Wysoki kontrast
    • Wielkość tekstu
    • Dostępność

Panel „Budynki przyszłości – inteligentne, ekologiczne, realne?” na XXVI Forum Ekonomicznym w Krynicy

Forum Ekonomiczne

Współczesne budynki są wysoce nieefektywne energetycznie. Co więcej, w regionie Europy Środkowo-Wschodniej wspólnym dziedzictwem są bloki mieszkalne zbudowane z płyt. Nowe budownictwo jest dużo bardziej efektywne, lecz w większości nadal dalekie od możliwych rozwiązań technicznych i ekonomicznych. Materiały i technologie dla efektywnych energetycznie budynków są dostępne. Ale co z umiejętnościami architektów i firm budowlanych? I co z wolą polityków, by zainwestować w środowisko?

Odpowiedzi na te oraz inne pytania otrzymamy podczas panelu „Budynki przyszłości – inteligentne, ekologiczne, realne?”, który będzie jedną z debat podczas tegorocznego XXVI Forum Ekonomicznego w Krynicy. Obejmie on zagadnienia poruszane już na Środkowoeuropejskim Forum Efektywności Energetycznej, które „Szansa dla Budynków” (partner panelu), współorganizował w tym roku w Balchik, w Bułgarii (c4eforum.net).

Inwestowanie w energetycznie wydajne budownictwo oraz jego renowacja to szansa dla ekonomii naszego regionu. 98% siły roboczej i materiałów pochodzi z zasobów lokalnych. Anegdota mówi, iż nie można pociąć budynku, wywieźć go do Chin, odrestaurować i przywieźć z powrotem. Nieruchomości są budowane lub odnawiane w tym samym miejscu, w którym będą służyć swoim lokatorom. Inwestycja jest wysoce pracochłonna i aby móc stworzyć budynki wysokiej jakości konieczna jest wykwalifikowana siła robocza. Główny priorytet jakim jest zmniejszenie importu surowców (z Rosji i nie tylko) jest równie istotny. Po co wydawać za granicą jeśli można inwestować w rozwój swojego regionu?

Ponadto, budynki przyszłości nie oznaczają jedynie wydajności energetycznej, ale stanowią również o większej ilości zalet lokalnego środowiska, a przez to wpływają na lepsze zdrowie i większą produktywność mieszkańców. Oznaczają też większą kontrolę zużycia energii, dzięki ich podłączeniu do inteligentnych sieci.

A zatem czy jesteśmy gotowi, by ruszyć dalej? Na czym powinni skupić się politycy i inwestorzy podejmujący kluczowe decyzje? W jaki sposób dostawcy i firmy budowlane powinny przygotować się na ten rozwój? Czy szkoły i uniwersytety będą w stanie wyszkolić wystarczająco zdolnych pracowników i zarówno niebieskie, jak i białe kołnierzyki będą mogły zmienić się w zielone?

Moderatorem panelu „Budynki przyszłości” będzie Petr Holub, Dyrektor „Szansy dla Budynków” (Czechy). W dyskusji wezmą udział Rafał Schurma, Prezydent Polskiego Stowarzyszenia Budownictwa Ekologicznego (Polska), Paweł Knafel, Burmistrz miasta Słomniki (Polska), Harald Kegler, Profesor Zrównoważonej Urbanistyki, Uniwersytet w Kassel (Niemcy).

Skip to content