Wysoki kontrast
Wielkość tekstu
Dostępność
  • Dostępność
    • Wysoki kontrast
    • Wielkość tekstu
    • Dostępność

Obywatel w e-państwie. Jak profesjonalnie budować e-administrację? [RELACJA]

Forum Europa-Ukraina

Szybko rozwijające się nowe technologie wpływają na nasze życie. Wraz z ich rozwojem, konieczne jest wprowadzanie zmian w wielu obszarach, także w systemie zarządzania państwem. W szczególności dotyczy to sfery usług społecznych realizowanych przez władze publiczne.

W epoce cyfrowej celem władz staje się zwiększenie poziomu digitalizacji i utworzenie usług dostępnych na wyciągnięcie ręki dla wszystkich obywateli. Coraz częściej w tym kontekście mówi się o utworzeniu „państwa w smartfonie”, co stawia zarówno przed obywatelami jak i administracją oraz przede wszystkim instytucjami edukacyjnymi wiele wyzwań. O tym jak przeprowadzić w państwie skuteczne i wygodne usługi cyfrowe a rozmawiali uczestnicy debaty: „Obywatel w e-państwie. Jak profesjonalnie budować e-administrację?”.

Uczestnicy panelu zgodzili się, że e-usługi to odpowiedź na potrzeby i wymagania obywateli. Minister cyfryzacji Marek Zagórski powiedział, że przy wdrażaniu nowych usług resort zwraca szczególną uwagę na to, czego obywatele potrzebują w danym momencie oraz starają się wyjść krok naprzód i przewidzieć czego będzie potrzebował w przyszłości. Według ministra, kluczową sprawą jest zastanowienie się nad oczekiwaniami, a odpowiedź jest prosta – jak najlepszej jakości usługi i jak najmniej problemów przy ich realizacji.

Tylko w minionym roku pojawiło się wiele kompleksowych i innowacyjnych usług m.in. e-PIT, e-recepty, e-zwolnienia. Ministerstwo dąży do wprowadzenia zintegrowanych systemów, dzięki którym obywatel będzie gromadził wszystkie informacje i potrzebował do tego tylko jednego logowania. Celem tego jest utworzenie profili, za pośrednictwem których obywatel będzie mógł jak najwięcej załatwić.

Minister Zagórski podkreślił, że kluczem do sukcesu przy wdrażaniu profesjonalnej i skutecznej e-administracji jest z jednej strony aktywny, świadomy swoich potrzeb obywatel, z drugiej natomiast, gotowa do działania administracja, która rozpoznaje i antycypuje potrzeby „klientów”.

Kluczową rolę mieszkańca we wprowadzaniu e-administracji widzi również wiceprzewodniczący Rady Miasta Rzeszów  Konrad Fijołek. W Rzeszowie wychodzenie naprzeciw mieszkańcom, używanie nowoczesnych technologii do poprawy jakości życia mieszkańców, staje się coraz ważniejszym elementem. Głos obywatela jest znaczący i to on wytycza drogę w jakim te usługi ewoluują. Ludzie zgłaszają pomysły, a samorządy szukają możliwości do ich zrealizowania oraz dodatkowych źródeł ich finansowania. W ten sposób zostały już wprowadzone między innymi: e-dzienniki, e-wywiadówki czy usługi edukacyjne dla dzieci, dzięki którym uczą się programować.

Prezes BRAD Management Consulting Sp. z o.o. Adam Cichocki zauważył, że mamy do czynienia z dwoma poziomami digitalizacji – infrastrukturalnym i związanym z nim przekazem informacji radzimy sobie w Polsce doskonale. Drugi poziom czyli innowacyjności, która wpływa na poprawę satysfakcji oraz jakości usług jest w fazie rozwoju.

Marcin Idychowski z PKO Bank Polski przedstawił z kolei punkt widzenia banków w zakresie e-usług. Zgodził się, że głównym odnośnikiem jest klient, który ma konkretne wymagania. Chce przede wszystkim realizować swoje potrzeby w sposób łatwy i szybki. Strategia banków zakłada wspieranie procesów e-administracji. W dzisiejszych czasach niemal każdy korzysta ze smartfona i często używa go do logowania się do bankowości. W związku z tym banki muszą nieustannie dbać o zadowolenie klienta, który może łatwo przejść do konkurencji. Bank, tak samo jak państwo, musi się cały czas dostosowywać i mieć świadomość jak należy je budować, aby z jednej strony odpowiadać na potrzeby obywatela, a z drugiej być w zgodzie z regulacjami. Maciej Kotok, prezes zarządu Evertop omówił na przykładzie banków dlaczego digitalizacja i wprowadzanie e-usług staje się tak powszechne. Jest to nie tylko poszukiwanie udogodnień dla klientów, ale również korzyści dla samych firm. Według niego usługi tego typu są korzystne, ponieważ pozwalają również na zoptymalizowanie wydatków.

Tomas Matraia, prezes firmy The AdWisers wspomniał o innym, ważnym aspekcie, o którym administracja państwowa powinna pamiętać przy wprowadzaniu usług cyfrowych, a mianowicie o bezpieczeństwie cyfrowym. Państwo oprócz wprowadzania e-usług, powinno zwracać uwagę na wspieranie i tworzenie nowych praw dla obywateli. Należy skupić się na zapewnieniu cyberbezpieczeństwa obywatelom, ponieważ każde rozwiązanie technologiczne musi być zaaprobowane i obdarzone zaufaniem przez jej użytkowników.

Dla Darti Malaja, specjalisty ds. e-zamówień w Agencja Zamówień Publicznych z Albanii – cyfryzacja jest  w dzisiejszych czasach kluczowa, ale podkreślił, że technologie zmieniają się bardzo dynamicznie. Dlatego zawsze jest potrzeba aktualizacji i wprowadzenia czegoś nowego.

Skip to content