Wysoki kontrast
Wielkość tekstu
Dostępność
  • Dostępność
    • Wysoki kontrast
    • Wielkość tekstu
    • Dostępność

O zrównoważonym rozwoju na IV Forum Przemysłowym [RELACJA]

Forum Przemysłowe Projekty

Pięć lat po ogłoszeniu Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ, staje się on kluczowym czynnikiem kształtującym nasze strategiczne perspektywy.

Zrównoważona turystyka, gospodarka o obiegu zamkniętym, świadomość ekologiczna i etyczne łańcuchy dostaw stanowią sedno nowego myślenia przemysłowego, które ma na celu zwiększenie konkurencyjności przy jednoczesnym rozwiązywaniu poważnych problemów globalnych, takich jak zmiany klimatu lub rosnące nierówności społeczne. Jaki jest obecny stan zrównoważonego rozwoju w naszych krajach i w jaki sposób Polska i Węgry mogłyby skorzystać z połączenia sił w różnych sektorach, aby przyczynić się do rozwiązania największych wyzwań naszych czasów?

Dyskusję zatytułowaną: Zrównoważony rozwój a globalne wyzwania poprowadził Andras Volom, Przewodniczący V4SD4. Rozwój zrównoważony stał się dużym i ważnym tematem, zwiększa się świadomość, co pociąga za sobą wzrost aktywności. Jak Polska i Węgry mogą współpracować by radzić sobie lepiej z tą kwestią? Jak możemy się dopasować do unijnego kontekstu?

Profesor Herbert Wirth z Politechniki Wrocławskiej przedstawił perspektywę energetyczną. Współpraca polsko-węgierska mogłaby mieć drugie oblicze w kwestii energetyki jądrowej. Działamy w obszarze silnego rozwoju technologii. Powinniśmy próbować zrównoważyć ten rozwój technologiczny na przykład implementacją sztucznej inteligencji w dziedzinie górnictwa.

Justyna Weber, reprezentująca Radę Miasta Monachium wspomniała, że zrównoważony rozwój często jest dla nas pojęciem abstrakcyjnym. Opisała swoją działalność na rzecz poprawienia warunków życia osób w Europie Wschodniej, szczególnie społeczności lokalnych, głównie małych.

Następnie głos zabrał Adam Nagy, podsekretarz stanu w Ministerstwie Innowacji i Technologii Węgier. – Widzimy wyzwania globalne stojące przed nami i powinniśmy pracować razem na skalę globalną. Musimy działać, by Węgry stały się lepszym miejscem do życia do uczenia się. Chcemy, żeby przyszłość była oparta o rozwój technologiczny, ale żeby był to rozwój zrównoważony. – podkreślił Nagy

Paweł Dziekoński, wiceprezes zarządu Kazar Group, reprezentujący przemysł modowy zaznaczył, że przez rodzaj firmy są zaangażowane w sprzedawanie emocji. W ten sposób mogą się zorientować czy ludzi interesuje ochrona środowiska: – W ostatnich latach jako sektor zorientowaliśmy się, że to ma znaczenie. Kwestia producentów, transportu, technologii, to kategorie, na których ludziom zależy. Gdy ludziom na czymś zależy są w stanie za to zapłacić. W ten sposób nasze rozwiązania mające na celu ochronę środowiska stają się konkurencyjne.

Kolejny panelista, Maciej Szymanowski, dyrektor Instytutu Współpracy Polsko-Węgierskiej imienia Wacława Felczaka podkreślił, że żyjemy w świecie kapitalizmu i Unii Europejskiej, za to nie żyjemy w świecie nowoczesnym. Połączenia komunikacyjne nie są modernizowane, pociągi jeżdżą od lat taką sama ilość czasu. Bez uruchomienia Via Carpatii i szybkiej kolei, nie będziemy w stanie zmienić jakościowo naszych kontaktów polsko-węgierskich. Wymiana handlowa rośnie, ale jest nadal na bardzo niskim poziomie. Trzeba doceniać tych polskich i węgierskich biznesmenów, którzy już inwestują w regionie i wspierać ich w tej misji.

Artykuł powstał przy wsparciu Instytutu Współpracy Polsko-Węgierskiej im. Wacława Felczaka.

Skip to content