O nas

Przewodniczący Rady Programowej Forum Ekonomicznego Zygmunt Berdychowski, otrzymał Nagrodę imienia Jerzego Giedroycia przyznawaną przez redakcję dziennika „Rzeczpospolita”

W czwartek 5 listopada na uroczystej gali w Zamku Królewskim w Warszawie Zygmunt Berdychowski, twórca Forum Ekonomicznego w Krynicy otrzymał Nagrodę imienia Jerzego Giedroycia Nagroda przyznawana jest osobom zasłużonym dla polskiej racji stanu, które w działalności publicznej kierują się m.in. troską o sprawy publiczne, umacnianiem Polski w demokratycznej wspólnocie europejskiej oraz kultywowaniem dobrych stosunków z państwami Europy Środkowej.

W swoim przmówieniu, dziękując za przyznaną nagrodę Zygmunt Berdychowski powiedział m.in, że Giedroyć był miłośnikiem konkretu, a nasza działalność zawsze stawiała sobie za cel konkrety: ekonomię i gospodarkę. Twórca Forum Ekonomicznego dodał także, iż czuje się zaszczycony otrzymaniem nagrody, gdyż patron tej Nagrody jest dla niego osobiście oraz dla działalności w Instytucie kimś wyjątkowym. Jak powiedział Zygmunt Berdychowski jest tak przede wszystkim dlatego że jak to ujał „… czujemy się w pewnym sensie spadkobiercami jego dziedzictwa. Wszak jednym z głównych celów naszego działania jest stwarzanie platformy dialogu między Wschodem i Zachodem naszego kontynentu, tak by partnerzy z obu jego części coraz lepiej się rozumieli. To tak jak redaktor „Kultury”, który w swoim czasie poświęcił niemało czasu i energii, by racje wschodniej części kontynentu były w Zachodniej Europie usłyszane i wzięte pod uwagę.”

Redaktor Naczelny Paweł Lisicki w laudacji na cześć laureata podkreślił: „Gdyby nie Forum Ekonomiczne, wiele osób, które się tam spotkały, nigdy by się nie spotkało. Zygmunt Berdychowski to bardzo energiczny działacz społeczny. To, że polskie Davos istnieje i trwa, zawdzięczamy właśnie jemu”.

Obecny na uroczystości na Zamku Królewskim w Warszawie prezydent Lech Kaczyński podkreślał ogromną rolę polskiej polityki wschodniej: – Należy pamiętać o tym, że kierunek wschodni decyduje o statusie naszego państwa na Zachodzie.

W uroczystości uczestniczyli także m.in. historyk literatury i opozycjonista Zdzisław Najder, poseł PO Jarosław Gowin, politolog i historyk IPN Antoni Dudek, wiceprezydent Centrum im. Adama Smitha Andrzej Sadowski.

Przeczytaj także w „Rzeczpospolitej”:

„Od prawicy do Krynicy” – sylwetka Zygmunta Berdychowskiego

Deficyt romantyzmu – rozmowa z Zygmuntem Berdychowskim

Nagrodę im. Jerzego Giedroycia redakcja „Rzeczpospolitej” ustanowiła w 2001 roku, w pierwszą rocznicę śmierci wielkiego patrioty, znakomitego redaktora i dalekowzrocznego polityka, twórcy „Kultury” i Instytutu Literackiego w Paryżu.