O 10-leciu istnienia Partnerstwa Wschodniego na Forum Europa-Ukraina

W 2019 roku inicjatywa Partnerstwa Wschodniego obchodziła swoje dziesięciolecie. Jest to świetna okazja na przeprowadzenie bilansu programu i ewentualne wprowadzenie nowych rozwiązań wobec państw stowarzyszonych z Unią Europejską w ramach tego programu. Ukraina, jako kraje partnerski w ramach PW, wdrażający umowę stowarzyszeniową liczy na  pogłębioną strefę wolnego handlu z UE.

Jedną z debat w ramach XIII Forum Europa- Ukraina będzie następująca debata: Partnerstwo Wschodnie: nowe pomysły dla nowej rzeczywistości

Jak Partnerstwo Wschodnie oceniane jest w krajach członkowskich UE oraz w krajach partnerskich? Czy odnowienie Partnerstwa Wschodniego znajdzie wystarczająco silne poparcie wśród członków UE? Jaka będzie jego przyszłość i czy ma ono alternatywę?

Udział w debacie potwierdzili zarówno doświadczeni dyplomaci jak i eksperci: Hans-Jürgen Heimsoeth, specjalny pełnomocnik ds. Partnerstwa Wschodniego z Federalnego Ministerstwa Spraw Zagranicznych z Berlina, były ambasador RFN w Kijowie, doświadczona dyplomatka ze szwedzkiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Karin Anderman, Ruth Ferrero-Turrión, profesor, ekspert ds. Europy Wschodniej z  Uniwersytetu Complutense w Madrycie. Ukraiński punkt widzenia przedstawi Rostyslav Tomenchuk, przewodniczący Ukraińskiego Instytutu Polityki Międzynarodowej.

Dodatkowo, w czasie Forum w Rzeszowie zostaną zaprezentowane wnioski z raportu Partnerstwo Wschodnie 2030. Trendy opublikowanego przez Visegrad Insight – czołowego pisma zajmującego się regionem Europy Środkowo-Wschodniej. Raport identyfikuje główne trendy na następną dekadę które będą kształtować kierunek dyskusji na temat polityki dla regionu PW w obszarach polityki i bezpieczeństwa, społeczeństwa, demografii, gospodarki i technologii, informacji i technologii cyfrowych, a także energii i środowiska. Wnioski z raportu zaprezentuje redaktor naczelny Visegrad Insight, Wojciech Przybylski.