Nowocześni inwestują u gospodarnych

Wyniki Rankingu Finansowego Samorządu Terytorialnego w Polsce 2019 pokazują, że przedsiębiorcy zajmujący się nowoczesnymi technologiami chętnie wybierają tereny zarządzane przez sprawnych gospodarzy. Potwierdzają to wypowiedzi: Rafała Trzaskowskiego – Prezydenta m.st. Warszawy, Wojciecha Porzycha – Starosty Bydgoskiego, Adama Wójcika – Burmistrza Miasta Pyskowice, Ernesta Nowaka – Burmistrza Miasta i Gminy Zagórz i Ryszarda Pacholika – Wójta Gminy Kobierzyce. Samorządowców zapytaliśmy o to, jakie branże w ostatnich latach rozwinęły działalność na zarządzanym przez nich terenie. W newsletterze publikujemy wypowiedzi przedstawicieli samorządów, które w Rankingu Finansowym Samorządu Terytorialnego w Polsce 2019 uzyskały wyniki powyżej średniej.

 

Źródła fotografii: oficjalne strony internetowe urzędów cytowanych osób.

Branżą, która zdecydowanie wyróżnia się wysokim potencjałem rozwoju na mapie warszawskich podmiotów gospodarczych, jest sektor IT/ICT. Zaawansowane procesy ulokowały tutaj szczególnie firmy, oferujące rozwiązania dla sektora bankowego i fintech, w tym Goldman Sachs, Citibank oraz J.P. Morgan. To właśnie w Warszawie swoje oddziały mają międzynarodowe firmy technologiczne takie jak Google, Microsoft, Facebook czy Cisco. Coraz większą rolę w warszawskim rynku IT odgrywa branża gamingowa. Wyróżniającym się przykładem jest CD Projekt, będący obecnie jednym z najbardziej rozpoznawalnych deweloperów gier na świecie. Warto wspomnieć, że Warszawa od lat plasuje się w czołówce najważniejszych ośrodków nowoczesnych usług dla biznesu w całej Europie. Działalność prowadzi tu 238 centrów usług z 56 300 pracownikami (dane ABSL z 2019 r.). Wśród największych pracodawców w sektorze należy wymienić takie firmy jak: General Electric, Accenture, Samsung oraz Procter & Gamble.

W przemyśle naszego powiatu bydgoskiego dominuje przede wszystkim branża spożywcza, budowlana, chemiczna i lekka. W Solcu Kujawskim działa Regionalne Centrum Przedsiębiorczości, w którego skład wchodzi park przemysłowy oraz inkubator przedsiębiorczości. Największe skupiska większych podmiotów gospodarczych to właśnie gmina Solec Kujawski oraz gmina Białe Błota. Z kolei w Nowej Wsi Wielkiej znajduje się duża Baza Paliw PERN. W powiecie bydgoskim znajduje się 6 firm z Listy 2000 Rzeczpospolitej: Scandagra Polska sp. z o.o. (Osielsko), PW Autos sp. z o.o. (Solec Kujawski), PBDiM S.A. (Kobylarnia), Belma Accessories Systems sp. z o.o. (Białe Błota), Raitech sp. z o.o. (Brzoza) oraz Papiery Powlekane Pasaco sp. z o.o. (Solec Kujawski). Jesteśmy powiatem prężnie rozwijającym się w różnych dziedzinach, co bardzo mnie cieszy i motywuje do dalszej pracy.

W krajobrazie gospodarczym miasta dominuje drobna i mała przedsiębiorczość z dziedziny handlu, usług i gastronomii. Nie brakuje jednak przedstawicieli dużego biznesu. Firma DB Schenker wybrała nasze miasto na swoje centrum logistyczne, swoje magazyny i centrum dystrybucji wybudował koncern Rossman. Istotnymi pracodawcami są również dwa duże zakłady produkcji okien, które należą do lokalnych firm Eurocolor i Komsta. Przemysł okienniczy to wiodąca gałąź gospodarki w naszym mieście. Na terenie miasta działa również kilku znaczących producentów sektora

spożywczego, jak zakład cukierniczo – piekarniczy oraz hurtownia sprzętu i produktów dla gastronomii Polmarkus należące do rodziny Szmidt czy zakład masarski Herberta Suchanka.

Na terenie zarządzanej przeze mnie gminy na przestrzeni ostatnich lat najbardziej dynamiczny wzrost odnotowują firmy z branż: automotive (SumiRiko Poland), drzewnej (Fallklandy, DEF, Technodrzewo Karpaty), maszyn rolniczych (ATW), architektury przestrzeni publicznej (Ringpol) oraz transportowej (Trans-San, Czepiel).

To właśnie w naszej gminie znajduje się największe centrum handlowe w Polsce, centra logistyczne, obecne są wielkie światowe koncerny. W 2007 r. w Gminie Kobierzyce na obszarze 280 ha został otworzony Park Technologiczny. Strategicznymi inwestorami są: LG Electronics, LG Chem Energy oraz ich poddostawcy. Znajdują się tu także m.in. takie firmy jak: Materialise, Mondelez International, Cargill, Amazon. W naszej gminie powstaje największa w Polsce i jedyna w Europie fabryka baterii litowo-jonowych do samochodów elektrycznych.