Nowa Minister Obrony Narodowej RFN

Stefan Kasprzyk

Doszło do ważnej zmiany personalnej w niemieckim rządzie. Dotychczasowa minister obrony RFN Ursula von der Leyen została wybrana przez Parlament Europejski na funkcję przewodniczącego Komisji Europejskiej. Do końca nie było jasne, kto zostanie nowym szefem resortu. W środę 17 lipca 2019 roku nominację na to stanowisko otrzymała przewodnicząca partii CDU Annegret Kramp-Karrenbauer.

Źródło: Spiegel Online; AP Photo/Michael Sohn

Zaskoczenie

Wśród kilku potencjalnych kandydatów na nowego ministra obrony, Kramp-Karrenbauer wcale nie była faworytem. Największe szanse dawano obecnemu ministrowi zdrowia Jensowi Spahnowi. Wielu komentatorów zwraca uwagę na fakt, że Spahn buduje w CDU własną frakcję, konkurencyjną wobec kanclerz Angeli Merkel. Być może nie cieszy się on na tyle dużym zaufaniem w kierownictwie partii, aby objąć przywództwo w tak strategicznym resorcie. Kramp-Karrenbauer natomiast już wcześniej został wyznaczona na następczynię kanclerz Merkel. Wejście do rządu ma pomóc jej w zdobyciu doświadczenia i przekonania do siebie opinii publicznej.

Zmiana zdania

Przyszłej kandydatce na stanowisko kanclerza zdecydowanie brakuje doświadczenia w administracji na szczeblu federalnym. Wcześniej wielokrotnie wchodziła w skład rządu kraju związkowego Saary, a w latach 2011-2018 była jego premierem. Za jej kadencji utworzono w landtagu tzw. wielką koalicję z socjaldemokratami (SPD). Dla szerokiej opinii publicznej może być to jednak zbyt mało, aby wypracować sobie wiarygodność. Objęcie stanowiska ministra federalnego paradoksalnie może pogorszyć jej medialną sytuację. Odkąd Kramp-Karrenbauer została przewodniczącą CDU, zapowiedziała że do końca kadencji nie wejdzie do rządu Angeli Merkel. Tak nagła zmiana zdania może zostać wykorzystana przez politycznych konkurentów do podważania wiarygodności nowej pani minister.

Trudny resort

Dziennik Tagesspiegel zwraca uwagę, że ministerstwo obrony jest wyjątkowo trudnym resortem. Obecnie niemiecka armia zmaga się z licznymi problemami. Wielu ekspertów alarmuje o bardzo kiepskim stanie sprzętu i braku zdolności szybkiego reagowania. Bundeswehra nie jest też odpowiednio dofinansowana. To jednak nie jedyne wyzwanie nowej pani minister. W ostatnich latach w wojsku miało miejsce kilka skandali natury politycznej i obyczajowej. Bardzo trudno utrzymywać pozytywny PR w takiej sytuacji. Tagesspiegel przypomina, że Ursula von der Leyen przez długi czas też była wymieniana jako następczyni Merkel, ale po 6 latach w ministerstwie obrony jej reputacja została nadszarpnięta.

Przyszła pani kanclerz

Kramp-Karrenbauer otrzymała nominację w dniu 65. urodzin kanclerz Merkel. Szefowa niemieckiego rządu uczestniczyła w uroczystości na siedząco z powodu ataków drgawek. Zwiastuje to pogarszający się stan zdrowia. Obecnie trwa ostatnia kadencja Angeli Merkel na stanowisku kanclerza Republiki Federalnej Niemiec. Następne wybory parlamentarne odbędą się w 2021 roku. Partia CDU musi do tego czasu wykreować w świadomości opinii publicznej postać lidera, który byłby w stanie objąć stery w państwie. Nic nie wydaje się zagrażać kandydaturze Annegret Kramp-Karrenbauer. Większym wyzwaniem może okazać się zbudowanie jej silnej pozycji w partii i przekonanie wyborców. Niewątpliwie jej działania w ministerstwie obrony będą wnikliwie obserwowane przez dziennikarzy i politycznych oponentów. Wejście do rządu federalnego to decyzja, która ma szanse zakończyć się wielkim sukcesem lub spektakularną klęską. Do wyborów jest jeszcze dużo czasu.

Źródła:

https://www.tagesspiegel.de/politik/neue-verteidigungsministerin-kramp-karrenbauer-erklaert-ihre-180-grad-wende/24673862.html

https://www.dw.com/pl/kramp-karrenbauer-b%C4%99dzie-now%C4%85-minister-obrony-niemiec/a-49615791

https://www.zeit.de/politik/deutschland/2019-07/annegret-kramp-karrenbauer-verteidigungsministerium-kritik

https://www.tvn24.pl/wiadomosci-ze-swiata,2/annegret-kramp-karrenbauer-nowa-minister-obrony-niemiec,953587.html