Niezgoda. Czeska droga do stworzenia

Kinga Szubańska

Czesi nadal nie mają rządu, a w kontekście rychłego (podobno!) utworzenia go, między politykami wciąż pojawiają się nowe tarcia. Któremu sporowi Czesi poświęcają ostatnio najwięcej uwagi?

Praga – widok na Most Karola

W poniedziałek 21 maja rozpoczęło się wewnątrzpartyjne referendum Czeskiej Partii Socjaldemokratycznej (ČSSD), podczas którego członkowie ugrupowania mają zadecydować o wejściu w koalicję mniejszościową z ruchem ANO 2011. Wokół głosowania i potencjalnego sojuszu obydwu partii pojawiło się wiele kontrowersji. Część z nich wynika z założenia, że premierowi Andrejowi Babišowi nie zależy na wspólnym rządzeniu, ale głównie na interesie swoich popleczników i własnym.

Inny poziom konfliktu rozgrywa się na linii prezydent – kandydat na ministra spraw zagranicznych. O Miroslavie Poche, członku ČSSD i eurodeputowanym, mówi się ostatnio jako o potencjalnym szefie czeskiej dyplomacji. Jego kandydaturze sprzeciwia się jednak Miloš Zeman, który nie akceptuje pozytywnego stosunku europosła do przyjęcia przez Republikę liczby migrantów, którą ustala Unia Europejska.

Hasło wyborcze prezydenta, które pojawiło się w mediach przed drugą turą tegorocznych wyborów prezydenckich, bardzo jednoznacznie określało zarówno stosunek Zemana do imigrantów, jak i do jego kontrkandydata.  W związku z treścią hasła prezydenta – „Stop imigrantům a Drahošovi, tato země je naše! Volte Zemana!” („Stop imigrantom i Drahošowi, ten kraj jest nasz! Głosujcie na Zemana!”) – do sądu konstytucyjnego wpłynęło sześć skarg, które ten organ ostatecznie odrzucił. Uzasadnienie zawierało wyjaśnienie, że slogan na pewno jest ekspresyjny i może stanowić uproszczenie, ale nie naruszył zasad prowadzenia kampanii wyborczej.

Miloš Zeman zarzeka się, że Miroslava Poche w kierownictwie ministerstwa spraw zagranicznych nie chce. Według niego członek Parlamentu Europejskiego otwarcie krytykuje obecną czeską politykę migracyjną. Prezydentowi nie podoba się również, że Poche niepochlebnie wyraża się o polityce prowadzonej przez Izrael i wypomina czeskiemu rządowi jej bezrefleksyjne wsparcie.

Miroslav Poche tymczasem zachowuje spokój. Podkreśla, że czescy socjaldemokraci tworzą autonomiczną partię – przytacza przy tym przykład analogicznego sporu za czasów prezydenta Václava Havla. Ówczesny premier Miloš Zeman zaproponował wtedy Jana Kavana jako kandydata na ministra spraw zagranicznych, czego Havel nie popierał. Wyjaśnia także, że w jego wypowiedziach dotyczących imigrantów chodzi przede wszystkim o rozsądne podejście do problemu. Nie zamierza z otwartymi ramionami przyjmować ekonomicznych migrantów z Afryki. Uważa jednak, że obowiązkiem członków Unii Europejskiej powinno być udzielenie azylu potrzebującym.

Potencjalny minister spraw zagranicznych przyznaje również, że nie obawia się rozłamu wewnątrzpartyjnego ze względu na wysunięcie jego kandydatury. Trzeba tu zaznaczyć, że wśród czeskich socjaldemokratów można znaleźć wielu zwolenników Miloša Zemana. Zdaniem Poche rozłam może wynikać raczej z braku poparcia dla Babiša ze strony części członków ugrupowania.

Ciekawe jest, że mimo rozbieżności prezydent Zeman i eurodeputowany Poche mają podobną cechę – ekspresyjność i odwagę wypowiedzi. Poche uspokaja obawy dyplomatów z MSZ mówiąc, że potrafi dostosować ekspresję słowną do okoliczności. Czy będzie się z takimi wyzwaniami mierzył w ministerstwie? Na to pytanie powinniśmy poznać odpowiedź najwcześniej latem.

Źródła:

http://forum24.cz/referendum-cssd-se-meni-ve-frasku-premier-babis-o-spolecnou-vladu-nestoji/

https://zpravy.idnes.cz/miroslav-poche-kandidat-na-ministra-zahranici-f40-/domaci.aspx?c=A180521_094910_domaci_jumi

https://www.irozhlas.cz/zpravy-domov/milos-zeman-kampan-prezidentska-drahos-migrace-uprchlici_1803220909_gol

https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Kandidat-CSSD-na-ministra-zahranici-Poche-podporil-kvoty-na-imigranty-Neotacejme-se-k-uprchlikum-zady-meli-bychom-je-v-CR-prijmout-a-poskytnout-jim-prostor-pro-novy-zivot-536087

https://zpravy.aktualne.cz/domaci/politika/naproste-lzi-a-nesmysly-kvoty-jsem-nepodporil-pise-clenum-cs/r~7a1d64365e7611e8b19b0cc47ab5f122/