Niemcy już trzy miesiące czekają na rząd. Rozmowy o koalicji wciąż trwają


29.01.2018 – Paulina Kułakowska

W Niemczech wciąż trwa sondowanie, czy koalicyjne negocjacje pomiędzy CDU/CSU i SPD są możliwe. Niemcy wybrali swój parlament już w październiku ub. roku, ale wciąż nie mają rządu. Jaki będzie ostateczny wynik tych długotrwałych i męczących dla wszystkich rozmów? Co zrobi Angela Merkel?

Niemcy w ostatnich wyborach parlamentarnych głosowali już w październiku 2017 roku. Wybory wygrała ponownie Angela Merkel, stojąc na czele swojej partii CDU. Jednak, jak okazało się wkrótce, był to tylko połowiczny sukces. W listopadzie upadły rozmowy dotyczące koalicji CDU/CSU/FDP/Die Grüne (Zieloni). Winą za to została obarczona liberalna partia FDP – zarzucano jej odgrywanie teatrzyku na potrzeby własnych interesów i „zwodzenie niemieckiego społeczeństwa” (słowa przewodniczącej partii Zielonych, Simone Peter). W mediach niemieckich toczono szerokie dyskusje na temat pobudek, skutków, możliwego dalszego przebiegu sytuacji. Wyklarowały się trzy możliwości: po pierwsze, powrót do starego modelu Wielkiej Koalicji – SPD i CDU. Po drugie, rząd mniejszościowy. Po trzecie, nowe wybory. Wiadomo było, że Angela Merkel za wszelką cenę będzie starała się doprowadzić do Wielkiej Koalicji i za wszelką cenę uniknąć ponownych wyborów (ponieważ istniała realna szansa, że je przegra).

Od 12 stycznia trwa sondowanie pomiędzy CDU/CSU i SPD, czy negocjacje w sprawie koalicji rządowej są możliwe. 21 stycznia podczas nadzwyczajnego zjazdu SPD zaledwie 56,4 proc. delegatów było za przystąpieniem do negocjacji w sprawie Wielkiej Koalicji, jednak to wystarczyło, by negocjacje rozpocząć.

Największy przeciwnik GroKo (Große Koalition), czyli Wielkiej Koalicji – przewodniczący młodzieżówki SPD Kevin Kühnert, nawołuje od dłuższego czasu do odrzucenia przymierza z CDU w nowym rządzie. Młodzieżówka SPD będzie chciała za wszelką cenę uniemożliwić powstanie koalicji. Jak donosi „Die Zeit”, Kühnert być może znalazł na to sposób – nawołuje obywateli do wstępowania w szeregi partii SPD i głosowanie na „nie” w sprawie Wielkiej Koalicji. Ten sposób odnosi skutek. Od poniedziałku w landach Bawaria, Berlin i Badenia-Wirtembergia zanotowano w sumie około 200 nowych aplikacji. W SPD już słychać głosy krytyki, które przestrzegają przed wstępowaniem do partii, tylko po to, by oddać głos na „nie” w sprawie koalicji, a później się z partii wycofać. Do tego zamieszania dochodzi jeszcze sytuacja Martina Schulza, który jest wielkim przegranym w niemieckiej polityce 2017 roku. Krótko po ogłoszeniu wyników wyborów w październiku, Schulz odżegnał się od możliwości Wielkiej Koalicji i zapowiedział przejście do opozycji. Te słowa odbijają się teraz echem. Ponadto stwierdził wówczas kategorycznie, że nie będzie ministrem w rządzie Merkel. Pytany, czy te słowa nadal są aktualne, odpowiada wymijająco. Autorytet Schulza jest obecnie bardzo osłabiony zarówno w jego własnej partii, jak i w społeczeństwie.

Najbardziej drażliwe kwestie dla SPD to system ochrony zdrowia i polityka dotycząca uchodźców. SPD chce zniesienia dwuklasowego systemu ochrony zdrowia: publicznego i prywatnego. Lewica uważa, że taki system wprowadza podział na lepszych i gorszych pacjentów. Do tego dochodzi sytuacja uchodźców i tak zwana ustawa o „ściąganiu rodziny”: chodzi o przypadki uchodźców, którzy znajdują się na terenie Niemiec i mają status uchodźcy, a ich rodzina nadal znajduje się na ojczyźnie. SPD chce „ściągania rodziny” dla wszystkich osób o takim statusie, natomiast CDU mówi jedynie o sprowadzaniu rodziny w „trudnych przypadkach”. CDU sygnalizuje możliwość kompromisów, jednak proponowane reformy w takim kształcie, jak przedstawia je SPD, odrzuca.

Nadchodzące tygodnie będą przeciąganiem liny z obydwu stron, jednak wszyscy zaczynają być zmęczeni wydłużającym się formowaniem rządu i CDU zaczyna wywierać naciski, by przyspieszyć rozmowy i jak najszybciej utworzyć kolejny Gabinet Merkel. Na razie termin utworzenia rządu jest bliżej nieznany.

Źródła:
http://www.dw.com/de/spd-beharrt-auf-nachbesserungen-in-koalitionsverhandlungen/a-42264930
http://www.augsburger-allgemeine.de/politik/Kauder-signalisiert-SPD-Entgegenkommen-bei-Gesundheitsversorgung-id42915776.html
http://www.zeit.de/politik/deutschland/2018-01/sondierungen-regierungsbildung-cdu-spd-grosse-koalition
http://www.zeit.de/politik/deutschland/2018-01/grosse-koalition-spd-neueintritte-bayern-berlin
http://www.faz.net/aktuell/politik/inland/fuehrender-spd-politiker-fordert-kein-ministeramt-fuer-martin-schulz-15412452.html