Niemcy globalnym liderem w technologii wodorowej

Dorota Kafara

Niemcy zainwestują 100 milionów euro rocznie na badania nad technologiami wodorowymi. Nasi zachodni sąsiedzi upatrują w tej dziedzinie dochodowy biznes i ważną gałąź eksportu, a dzięki milionowym inwestycjom ze strony budżetu państwa, mogą stać się światową potęgą w technologii wodorowej.

Rządy krajów UE, starając się sprostać wyśrubowanym normom unijnym w zakresie emisji dwutlenku węgla szukają alternatywnych rozwiązań w dziedzinie energetyki. Niemiecki minister ds. gospodarki, Peter Altmeier oświadczył ostatnio na oficjalnej konferencji prasowej, że „Niemcy weszły w kolejny etap transformacji energetycznej”. Zapowiedział przy tym kosztowny projekt technologiczny zakładający pozyskiwanie na ogromną skalę wodoru i poszukiwanie sposobu zastosowania go w ciepłownictwie, sektorze transportowym czy przemyśle. [1] Wysoce zaawansowany technologiczne projekt ma kosztować 100 milionów Euro rocznie, całościowy plan ma być zaprezentowany do końca bieżącego roku, zaś pierwsze rezultaty mają się pojawić już za kilka miesięcy. Planuje się produkcję 1,300 ton wodoru rocznie. Strategia ma być prowadzona przez federalne ministerstwo ochrony środowiska.

Bezemisyjna produkcja, czy raczej, odzyskiwanie z wody gazu jakim jest wodór stanowiła wyzwanie dla naukowców od lat. Zdaniem Tudora Constantinescu, doradcy ds. energetycznych przy Komisji Europejskiej wykorzystanie wodoru nie jest “cudownym rozwiązaniem”, może być wykorzystane jako alternatywne źródło energii w procesie transformacji energetycznej”. [2]

Tego samego dnia, kiedy minister Altmeier prezentował mapę drogową projektu, grupa sześciu deputowanych z partii Zielonych przygotowało deklarację zawierającą jednoznaczne wsparcie dla działań naukowych mających na celu wykorzystanie wodoru.

Konkretne działania w tej dziedzinie podejmowały już niektóre firmy, między innymi – Thyssenkrupp. Z zapowiedzi Donatusa Kaufmanna, członka zarządu tego jednego z największych producentów stali i maszyn wynika że firma zamierza „ obniżyć emisje CO2 związane z procesem produkcji o 80% do 2050 roku.

Kolejna firma poważnie rozważająca wykorzystanie wodoru to Shell Power. Obecnie buduje największą na świecie elektrownie elektrolizy wodoru (proces konieczny przy odzyskiwaniu wodoru) w mieście Wesseling nad Renem.

Rządowe wsparcie z Berlina i zastrzyk finansowy z pewnością przyśpieszy projekt wypracowania odpowiedniego procesu pozyskiwania gazu i optymalnego jego użytkowania.

Zasoby wodoru na naszej planecie są ogromne, jednakże wizja gospodarki napędzanej wodorem – brzmi na obecną chwilę o tyle wspaniale, co nierealnie. Zero emisji CO2, zanieczyszczeń powstałych przy produkcji paliw, poszanowanie środowiska naturalnego… Być może taka wizja stanie się rzeczywistością. Na razie pozostaje kwestią czasu i … pieniędzy.

[1] Za https://www.euractiv.com/section/energy/news/germany-eager-to-become-global-leader-in-developing-hydrogen-technologies/

[2] jw