Nie żyje Philippe Maystadt, wieloletni minister finansów Belgii

7 grudnia w wielu 69 lat zmarł, wieloletni minister finansów Belgii i prezes Europejskiego Banku Inwestycyjnego, Philippe Maystadt.

Maystadt był wybitną postacią belgijskiej chadecji i jednym z architektów dzisiejszej Belgii. W 1970 roku skończył prawo i ekonomię na UCL. Siedem lat później po raz pierwszy objął mandat w Izbie Reprezentantów. W 1979 roku, mając zaledwie 31 lat, został powołany w skład rządu Walonii jako sekretarz stanu odpowiedzialny za gospodarkę regionalną i planowanie regionalne. Od 1980 r. przez 18 lat wchodził w skład kolejnych belgijskich: Wilfrieda Martensa, Marka Eyskensa i Jean-Luka Dehaene.

Trzymał w ryzach inflację i dług publiczny, za co w 1990 roku został wyróżniony tytułem Ministra Finansów Roku przez pismo „Euromoney”. Od 1993 do 1998 roku, jako minister finansów Belgii, przewodniczył Komitetowi Tymczasowemu (obecnie Międzynarodowy Komitet Monetarny i Finansowy Rady Gubernatorów) MFW.

Znany był z krytycznego stosunku do instrumentów pochodnych. W 2000 roku opuścił belgijską scenę polityczną, by na dwie kadencje objąć stery Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EBI). U schyłku życia przewodniczył Academy of Research and Higher Education (Ares) i patronował anypopulistycznej fundacji Ceci n’est pas une crise.