Narodowa Konferencja Parlamentarnej Grupy Kobiet w Zgromadzeniu Narodowym Serbii

15 grudnia odbyła się 5. Narodowa Konferencja Parlamentarnej Grupy Kobiet. Słowo wstępu wygłosiła Przewodnicząca Zgromadzenia Narodowego Serbii, Maja Gojković. – Serbia nadal potrzebuje dobrego prawa i ustawy o równości płci, która nie będzie tylko „kosmetyczną” poprawką ani spisem życzeń. Powinno to być prawo, które będzie respektowane w każdym zakątku Serbii – stwierdziła Gojković. Obecny na kongresie Andrea Orico, Szef Misji OBWE w Serbii, stwierdził, że zbliżający się rok będzie poświęcony wzmacnianiu pozycji kobiet w wiejskich regionach Serbii.

Aleksandra Jerkov, koordynatorka Parlamentarnej Grupy Kobiet stwierdziła, że „unikając dyskusji na temat dyskryminacji kobiet i równouprawnienia, zawodzimy wszystkie kobiety, które oddały na nas swój głos”.

Warto wspomnieć, że w Serbii  kilka najważniejszych funkcji państwowych zajmowanych jest przez kobiety: premierem jest Ana Brnabić, wicepremierem Zorana Mihajlović, przewodniczącą Trybunału Konstytucyjnego Vesna Ilić Prelić, prokuratorem generalnym Zagorka Dolovac a przewodniczącą Zgromadzenia Narodowego – Maja Gojković, co stawia Serbię w czołówce Europy.

Źródła: Rs.n1info.com, Bfpe.org