Wysoki kontrast
Wielkość tekstu
Dostępność
  • Dostępność
    • Wysoki kontrast
    • Wielkość tekstu
    • Dostępność

Nadzwyczajne Wirtualne Spotkanie Premierów Państw Inicjatywy Środkowoeuropejskiej

Antal Nikoletti, Sekretarz Generalny Inicjatywy Środkowoeuropejskiej

Inicjatywa Środkowoeuropejska to międzyregionalna organizacja rządowa założona 30 lat temu. Od momentu powstania w 1989 r. liczba państw członkowskich wzrosła od czterech do siedemnastu, a organizacja stale się rozwija i dostosowuje do zmieniającego się otoczenia. Poszerzając pole działania, udało jej się zachować tę samą wstępną wizję dynamicznej i wysokiej jakości współpracy regionalnej. Inicjatywa Środkowoeuropejska to prawdziwie międzynarodowa organizacja działająca na rzecz swoich członków, która naprawdę bierze pod uwagę swoich interesariuszy i zapewnia inicjatywy, wydarzenia oraz wartościowe projekty.

Dziś z 17 państwami członkowskimi, o szerokim zasięgu geograficznym, jest naprawdę wyjątkową kompozycją obejmującą Grupę Wyszehradzką, Włochy, państwa byłej Jugosławii (z wyjątkiem Kosowa), Rumunię, Bułgarię, Białoruś, Ukrainę i Mołdawię.

Choć działalność organizacji obejmuje szeroki wachlarz różnych dziedzin, skupia się na polityce zagranicznej, kwestiach gospodarczych, a także ma wymiar parlamentarny i samorządowy. Jej podstawowe narzędzia to dialog polityczny, wymiana najlepszych praktyk i wdrażanie konkretnych projektów, ale także szereg innych, zawsze opartych na współpracy i ważnych przedsięwzięć.

Reagując na epidemię COVID-19, ISE zainicjowała wirtualną konferencję premierów państw członkowskich. Wydarzenie odbyło się w ścisłej współpracy z WHO Europa.

15 maja premierzy krajów członkowskich ISE odbyli Nadzwyczajne Wirtualne Spotkanie w ramach Prezydencji Czarnogóry, aby zająć się sytuacją kryzysową związaną z COVID-19. Dyskusjom przewodniczył Premier Duško Marković. W wydarzeniu wzięli również udział Olivér Várhelyi, Komisarz Europejski ds. Rozszerzenia i Partnerstwa WschodniegoHans Henri P. Kluge, Dyrektor Regionalny WHO Europa i Suma Chakrabarti, prezes EBOiR.

COVID-19 to nie tylko poważny stan zagrożenia zdrowia publicznego i temat dyskusji ekonomistów, ale także głęboki kryzys społeczny, ludzki i gospodarczy. W tym kontekście Nadzwyczajny Szczyt położył nacisk na pilną potrzebę podjęcia szybkich działań w celu stawienia czoła nadchodzącym wyzwaniom poprzez skoordynowane działania oraz zdecydowane i kompleksowe podejście do problemu.

W trakcie dyskusji premierzy (lub ich przedstawiciele) informowali się wzajemnie o działaniach podejmowanych przez ich kraje, oceniali obecną sytuację, dzielili się najlepszymi praktykami oraz omawiali przyszłe wyzwania.

Zgodzono się, że chociaż podejmowane środki nadzwyczajne muszą odpowiadać kryzysowi zdrowia publicznego, plan naprawy powinien mieć nadrzędne znaczenie, zwłaszcza w odniesieniu do sektora gospodarczego, w szczególności turystyki oraz małych i średnich przedsiębiorstw. W związku z tym zwrócono szczególną uwagę na swobodę przepływu osób, w tym na potrzebę współpracy na poziomie granic, aby pobudzić turystykę i podróżowanie przy jednoczesnym zachowaniu aspektu ochrony zdrowia. Ponieważ gospodarki państw regionu słabną, rządzący zobowiązali się również do poprawy wyników społeczno-gospodarczych, działań przyjaznych dla biznesu i inwestycji, ze szczególnym naciskiem na cyfryzację, edukację, badania i rozwój. W tym kontekście podkreślili wagę współpracy regionalnej.

Premierzy państw ISE cenią sobie dotychczasowe działania Inicjatywy Środkowoeuropejskiej, w tym nadzwyczajne wezwanie do współfinansowania inicjatyw związanych z COVID-19, a także powołanie Zespołu Zadaniowego CEI-WHO, czyli cyklicznego posiedzenia międzynarodowego zespołu ekspertów składającego się z przedstawicieli publicznej służby zdrowia państw członkowskich.

W tak żywym duchu solidarności i współpracy przyjęto wspólne oświadczenie państw członkowskich ISE. W rezultacie walka z COVID-19 pozostanie głównym priorytetem Inicjatywy, prezydencji Czarnogóry w ISE, a także wszystkich państw członkowskich. Oświadczenie jest dostępne TUTAJ.

Antal Nikoletti, Sekretarz Generalny Inicjatywy Środkowoeuropejskiej. Ekonomista, posiada 23-letnie doświadczenie w pracy w sektorze bankowym i na różnych stanowiskach managerskich. Był m.in. wiceszefem Lotniska w Budapeszcie, Podsekretarzem Stanu w Ministerstwie Gospodarki, Członkiem Zarządu EBOiR oraz Eximbank.

Skip to content