Minister spraw zagranicznych Łotwy – Edgars Rinkēvičs, gościem tegorocznego Forum Ekonomicznego w Krynicy.

Szef łotewskiej dyplomacji – Edgars Rinkēvičs, potwierdził swoją obecność w tegorocznej edycji Forum Ekonomicznego  w Krynicy.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

źródło: mk.gov.lv

Aktualny urząd objął już w 2011 r. w rządzie Valdisa Dombrovskisa. Na tym stanowisku pozostał w pierwszym rządzie Laimdoty Straujumy, jej drugim gabinecie oraz w rządzie Mārisa Kučinskisa. Wcześniej był szefem Kancelarii Prezydenta Republiki Łotewskiej, za prezydentury Valdisa Zatlersa. Od 1997 do 2008 był sekretarzem stanu ds. polityki obrony w Ministerstwie Obrony, wcześniej pełnił funkcję podsekretarza stanu w tym resorcie. Jednocześnie pracował w biurze ds. organizacji Szczytu NATO w Rydze w latach 2005–2007. Od 1995 do 1996 był zatrudniony w departamencie polityki w Ministerstwie Obrony, awansując na stanowisko dyrektora departamentu. W latach 1993–1994 pracował jako dziennikarz w łotewskim radiu publicznym Latvijas Radio, specjalizując się w tematach polityki międzynarodowej.

W 2000 r. Edgars Rinkēvičs uzyskał magisterium z zakresu strategii zasobów narodowych na National Defense University w USA a w 1997 skończył studia magisterskie nauk politycznych na Uniwersytecie Łotwy. W latach 1994-1995 studiował stosunki międzynarodowe na Uniwersytecie w Groningen w Holandii. Wcześniej uzyskał licencjat na wydziale historii i filozofii Uniwersytetu Łotwy w Rydze.

Został odznaczony Orderem Trzech Gwiazd II klasy, Orderem Oranje-Nassau, Orderem Zasługi Republiki Włoskiej, Krzyżem Komandorskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej oraz Komandorią Wielkiego Krzyża Orderu Westharda.