Minister sportu i turystki – Witold Bańka na XXIX Forum Ekonomicznym

Wydarzenia sportowe stanowią od lat ważną część życia społecznego. Mocno zaangażowane są w nie nie tylko instytucje i kluby sportowe czy widzowie, ale także przedsiębiorstwa i fundacje. Wzajemne wpływy ekonomii i sportu będą także tematem rozmów podczas XXIX Forum Ekonomicznego w Krynicy. W debacie weźmie udział minister sportu i turystyki – Witold Bańka.

Minister weźmie udział w dwóch panelach poświęconych sportowi. W dyskusji Dyplomacja w sporcie. Droga do objęcia prezydentury w WADA będzie miał szansę opowiedzieć o swojej drodze do niewątpliwego sukcesu, jakim była nominacja na szefa Międzynarodowej Agencji Antydopingowej (WADA).  W trakcie dyskusji nad pytaniem Czy sport może być opłacalnym narzędziem promocji? towarzyszyć będą mu między innymi: dyrektor zarządzająca Federacji Sportów Irlandzkich Mary O’Connor, dyrektor TVP Sport Marek Szkolnikowski, dyrektor ds. komunikacji PGE Narodowego Monika Borzdyńska oraz burmistrz Urzędu Miasta i Gminy Myślenice Jarosław Szlachetka.

Światowa Agencja Antydopingowa, której dotyczy pierwszy z wymienionych paneli, to organizacja o charakterze międzynarodowym od 1999 roku. Jej celem jest stworzenie środowiska sportowego, wolnego od wspomagania się szkodliwymi substancjami chemicznymi. Swoją działalność realizuje poprzez podejmowanie kroków w obszarach edukacji, czuwanie nad przestrzeganiem ustanowionego kodeksu antydopingowego, prowadzenie i publikowanie badań naukowych, kontrolę antydopingową, prowadzenie rozwoju kultury antydopingowej na świecie oraz współpracę z organizacjami sportowymi i prawnymi.

W trakcie drugiego z paneli poruszona zostanie tematyka finansowania wydarzeń sportowych, drużyn sportowych oraz sportowców z funduszy państwa. Wielkie eventy sportowe przyciągają za każdym razem do miast ogromne liczby widzów. Z drugiej strony łączą się one z wydatkami finansowymi dotyczącymi przygotowania przestrzeni miejskiej do organizacji wydarzenia i przyjęcia gości. Czy opłacanie tego rodzaju przedsięwzięć ze skarbu państwa i prowadzenie za jego pomocą promocji przynosi faktyczne korzyści? Jak obecnie wygląda rozwój kooperacji sportu  i polityki biznesowej?

Witold Bańka to od 2016 roku minister sportu i turystyki. Zanim trafił do polityki był lekkoatletą. Na swoim koncie ma między innymi brązowy medal lekkoatletycznych mistrzostw świata w Osace. Wkrótce przeniesie się kanadyjskiego Montrealu aby objąć stanowisko szefa najważniejszej organizacji działającej na rzecz wolnego od dopingu sportu. Swoją kadencję rozpocznie 1 stycznia 2020 roku, zastępując Brytyjczyka sir Craiga Reediego.