Minister rozwoju – Jadwiga Emilewicz gościem IV Forum Przemysłowego w Karpaczu

Według wielu analityków system ubezpieczeń społecznych w Polsce będzie miał wielkie problemy w przyszłości, a już teraz mocno musi być dotowany przed państwowy budżet. Wpływ ma na to przede wszystkim demografia i starzejące się polskie społeczeństwo, które staje się coraz większym obciążeniem dla ZUSu. O tym jaki to może mieć wpływ na rodzimą gospodarkę dyskutować będą goście IV Forum Przemysłowego w Karpaczu. Wśród nich minister rozwoju – Jadwiga Emilewicz.

Dane ekonomiczne i demograficzne pokazują, że jeśli starzenie polskiego społeczeństwa będzie postępowało w takim tempie jak teraz, to w 2050 roku Polacy mogą dostać tylko 30% z pieniędzy uzbieranych na swoich kontach emerytalnych. Pojawia się pytanie jaki to może mieć wpływ na polską gospodarkę, która według analityków w najbliższych latach będzie rozwijać się wolniej niż zakładane wcześniej prognozy.

Najbardziej postępowi ekonomiści mówią nawet o likwidacji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i zastąpieniu ich dobrowolną składką. Tymczasem z danych Eurostatu wynika, że we wszystkich krajach Unii Europejskiej istnieją obowiązkowe ubezpieczenia społeczne. Po to, aby w trudnych sytuacjach życiowych obywatele nie zostali zdani na siebie i na przykład, bez opieki lekarskiej. Niektórzy płacą składki całe życie i nigdy nie mają możliwości z nich skorzystać, a innych okoliczności zmuszają do ciągłego korzystania ze wspólnych środków.

Jeśli ten „wspólny fundusz” ma istnieć w przyszłości, być może będzie potrzeba wyrównać niedobory. Może stać się to kosztem firm, które dołożą do wspólnej kasy więcej? A może będą musiały oddać część swoich zysków na pokrycie dziury, która powstanie na przestrzeni lat?

Jadwiga Emilewicz weźmie udział w dyskusji: Ubezpieczenia społeczne a polska gospodarka. Wśród panelistów znaleźli się także między innymi: prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych – Gertruda Uścińska, rektor Wyższej Szkoły Pedagogicznej im. Janusza Korczaka w Warszawie – Mirosław Grewiński oraz Sebastian Ogórek – redaktor naczelny Money.pl

Jadwiga Emilewicz – od niedawna minister rozwoju w drugim rządzie premiera Mateusza Morawickiego. Od stycznia 2018 do listopada 2019 minister przedsiębiorczości i technologii. Wcześniej radna Sejmiku Województwa Małopolskiego i przewodnicząca Komisji Innowacji i Nowoczesnych Technologii. Pracowała także w departamencie spraw zagranicznych Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.