Francuskie media partnerami XI Forum Europa – Ukraina

Radio France Internationale (RFI) oraz kanał telewizyjny France 24 zostały partnerami medialnymi XI Forum Europa-Ukraina. Konferencja rozpoczyna się we wtorek 13 marca w Rzeszowie.

 

Radio France Internationale, powszechnie znane jako RFI, jest francuską publiczną stacją radiową o zasięgu ogólnoświatowym, konkurującą z BBC World Service, Voice of America i Deutsche Welle. RFI nadaje 24 godziny na dobę na falach krótkich, falach średnich, przez internet i satelitę. RFI powstało w 1975 roku jako część Radio France (publicznej radio francuskie), a od 1986 roku usamodzielniło się jako niezależna rozgłośnia. RFI działa pod auspicjami francuskiego Ministra Spraw Zagranicznych. Transmisja odbywa się w języku francuskim oraz 12 innych językach: angielskim, hiszpańskim, portugalskim, rumuńskim, rosyjskim, perskim, chińskim, arabskim, wietnamskim, kambodżańskim i suahili. W latach 1981-2010 istniała polska sekcja RFI.

 

France 24 to jeden z czołowych kanałów informacyjnych o zasięgu międzynarodowym, obok BBC, CNN i Al-Dżaziry. Nadaje w czterech wersji językowych: angielskiej, arabskiej i francuskiej i hiszpańskiej, przez satelitę oraz za pośrednictwem sieci kablowych w Europie, Afryce, na Bliskim Wschodzie i w USA. Stacja współpracuje z licznymi mediami francuskimi i francuskojęzycznymi: AFP, arte, Euronews, RFI, TV5 Monde. Od 2008 roku kanał jest w całości kontrolowaną przez francuski rząd poprzez holding France Médias Monde, który posiada również aktywa RFI.