Nagroda „Karpacka Europa Wspólnych Wartości” dla wybitnych ludzi polskiego i ukraińskiego kina

Wielki finał pierwszego dnia XI Forum Europa – Ukraina to gala z nagrodami dla dwóch wybitnych postaci polskiego i ukraińskiego filmu. Nagrodę „Karpacka Europa Wspólnych Wartości” otrzymają Jerzy Hoffman i Oleg Sentsow.

Jerzego Hoffmana nie trzeba przedstawiać nikomu, kto choć raz był w kinie. W swoim dorobu zawodowym ma między innymi tak ważne dla polskiej kinematografii filmy jak: „Pan Wołodyjowski”, „Potop”, „Ogniem i mieczem”, „Znachor” czy „1920 Bitwa Warszawska”. W 2008 roku nakręcił dokumentalny film – „Ukraina. Narodziny narodu”.

Oleg Sentsow to ukraiński reżyser filmowy, scenarzysta i producent. W 2012 roku debiutował na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Rotterdamie filmem „Gamer”. 11 maja 2014 roku został aresztowany na Krymie pod zarzutem planowania działań terrorystycznych. W sierpniu 2015 roku rosyjski sąd skazał go na 20 lat łagru. O jego uwolnienie apelowało wiele osób i organizacji, z Amnesty International na czele. Sentsow do dziś przebywa w więzieniu.

Nagroda „Karpacka Europa Wspólnych Wartości” to wyróżnienie przyznawane wybitnym osobistościom albo instytucjom państw karpackich, które swoimi działaniami przyczyniły się do krzewienia wspólnych europejskich wartości w Europie Środkowej i Wschodniej, a także wpłynęły na rozwój współpracy oraz porozumienia w regionie.

Partnerem gali nagród i nagrody „Karpackiej Europy Wspólnych Wartości” jest TAURON.