Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk będzie gościem Forum Ekonomicznego w Krynicy

To już tradycja, że podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy poruszane są najważniejsze tematy związane z infrastrukturą, transportem i szlakami komunikacyjnymi. W tym roku dyskutanci będą rozmawiać o wszystkich tych kwestiach. Swoją rolę odegrają także tematy związane z koleją, która po latach kryzysu zyskuje coraz większą popularność. Nie może zatem w Krynicy zabraknąć ministra infrastruktury RP – Andrzej Adamczyka.

Andrzej Adamczyk weźmie udział w panelu Europejski transport – bezpieczny, zrównoważony, inkluzywny. Realny plan czy mrzonka? Obok niego wystąpią między innymi: sekretarz stanu ds. infrastruktury w Ministerstwa Planowania i Infrastruktury rządu Portugalii Jorge Delgado czy minister infrastruktury Ukrainy Wołodymyr Omelan.

Mobilność osób i towarów przyśpiesza rozwój gospodarczy i polepsza jakość życia. Dostęp do pracy, edukacji, opieki zdrowotnej czy szerokiej gamy produktów to warunek konieczny zrównoważonego rozwoju Europy. Tymczasem coraz częściej transport jest przepełniony, coraz bardziej zanieczyszcza środowisko naturalne. Z kolei niewystarczająca sieć połączeń potęguje niedorozwój wielu obszarów. Jak na tle tych wyzwań wypada polityka unijna? Jak wygląda i jak powinna wyglądać współpraca między państwami i regionami? Jaka będzie przyszłość europejskiej mobilności? Odpowiedzi na te pytania postarają się znaleźć paneliści.

Na Forum padnie także wiele innych pytań. Dotyczących infrastruktury państw „Trójmorza”, która wciąż jest w budowie, ale z roku na rok, także dzięki pomocy Unii Europejskiej, staje się coraz większa i pasująca do potrzeb mieszkańców. Osobno potraktowany zostanie temat komunikacji przyszłości. Ze specjalnym uwzględnieniem autonomicznych pojazdów, podziemnych kapsuł a przede wszystkim pociągów, które z wielką prędkością będą mogły przemierzać Europę we wszystkich kierunkach. Najpierw potrzebna będzie jednak do tego infrastruktura nowej generacji, która w dodatku połączy wiele krajów ze sobą. Tylko na takiej płaszczyźnie ten kontynentalny projekt ma sens i możliwość realizacji. Jeśli patrzeć w przyszłość komunikacyjnej Europy, to projekt kolejowy będzie najbardziej skomplikowany i może być najbardziej kosztowny. Jednocześnie jest on najbardziej zaawansowany w realizacji. Niemal wszystkie państwa zachodnioeuropejskie i Polska posiadają już pociągi jeżdżące jako kolej wielkich prędkości.

Andrzej Adamczyk – urodzony 4 stycznia 1959 r. w Krzeszowicach. Poseł  Ziemi Krakowskiej V, VI, VII i VIII kadencji. Ma wykształcenie wyższe o profilu ekonomicznym w specjalności rachunkowość i finanse w zarządzaniu przedsiębiorstwem. Wieloletni wiceprzewodniczący Sejmowej Komisji Infrastruktury. Od listopada 2015 roku pełnił funkcję ministra infrastruktury i budownictwa. W 2018 po zmianach strukturalnych został szefem Ministerstwa Infrastruktury.