Minister Energii Krzysztof Tchórzewski w Krynicy: Na przełomie roku decyzje o budowie dwóch elektrowni

Na przełomie roku zapadną decyzje o budowie dwóch elektrowni węglowych w Polsce w najbardziej nowoczesnej technologii na świecie – w technologii czystego węgla. Jedna z nich mogłaby powstać w elektrowni Dolna Odra – powiedział we wtorek w Krynicy Minister Energii Krzysztof Tchórzewski, który był gościem panelu dyskusyjnego „Polskie firmy w obliczu dynamicznych zmian w światowej gospodarce”.

Co do drugiej lokalizacji nie ma jeszcze pewności, choć – jak powiedział minister – wiele wskazuje na to, że mogłoby być to sąsiedztwo kopalni Bogdanka.

Szef resortu powiedział, że polska energetyka będzie szła w kierunku budowy elektrowni węglowych, opartych na technologii czystego węgla. „Jesteśmy na etapie wyboru technologii, bo jest ich kilka. Myślę, że przeważy technologia zgazowania. Unikniemy w ten sposób zarzutów klimatycznych” – dodał.

Jak mówił, za lokalizacją nowego przedsięwzięcia w elektrowni Dolna Odra przemawia fakt, że działające tam bloki – ze względu na ich zużycie trzeba będzie „odstawiać” od 2020 do 2025 r.

Tchórzewski powiedział też, że najpóźniej do końca br. powinien się rozpocząć przetarg na budowę bloku w elektrowni Ostrołęka. Jego zdaniem, decyzje o kolejnych inwestycjach w energetykę powinny zapadać w 2017 i 2018 r. W sumie program budowy polskiej energetyki – jak podkreślił – rozłożony w czasie ma kosztować ok 40 mld zł.

Puls Biznesu