Minister Andrzej Adamczyk przyjedzie na Forum Ekonomiczne do Krynicy

To już piąty szef resortu, który potwierdził swoją obecność podczas tegorocznego Forum. Minister infrastruktury weźmie udział w dwóch dyskusjach panelowych, które bezpośrednio dotyczą jego roli w rządzie.

Pierwsze wystąpienie będzie dotyczyć najnowocześniejszych rozwiązań infrastrukturalnych i transportowych w Europie. Paneliści będą starali się wybiec nieco w przyszłość i spróbować odpowiedzieć na pytanie – jak w najbliższych latach a może dekadach będą przemieszczać się po kontynencie Europejczycy? Czy będzie to po prostu auto, a może superszybki hyperloop.

Transport to w dalszym ciągu jedno z największych wyzwań ekonomicznego rozwoju w Europie. Przez ostatnie lata byliśmy świadkami powstawania rewolucyjnych projektów i koncepcji dotyczących jego ewolucji. Czy to naprawdę możliwe, że duże ośrodki miejskie w Europie, takie jak Wiedeń i Bratysława, Warszawa i Łódź, czy Paryż i Londyn, zostaną połączone przy pomocy futurystycznych rozwiązań, takich jak hyperloop? A może wiekowe, ale strategiczne systemy logistyki oparte o pociągi, spedycję ciężarową oraz samoloty będą w dalszym ciągu dyktować warunki na rynku? – to główne tezy tej dyskusji.

Wielu tych rozwiązań nie będzie dało się zastosować bez przebudowy infrastruktury w całej Europie. Mowa o tak strategicznych projektach jak nazywana „Drogą życia” – Via Carpatia czy kolej Rail Baltica. Szybsze przemieszczanie się to także kwestia kolei dużej prędkości Warszawa-Kraków-Brno-Bratysława-Budapeszt-Belgrad. W kwestii transportu wodnego głośno mówi się o kanale Odra-Dunaj. Moderatorem dyskusji, w której weźmie udział Andrzej Adamczyk, będzie szef parlamentarnej komisji infrastruktury – Bogdan Rzońca, który polskimi pomysłami dzielił się ostatnio z parlamentarzystami z Kaukazu Południowego, podczas Forum Ekonomicznego w stolicy Gruzji, Tbilisi.

Andrzej Adamczyk – urodzony 4 stycznia 1959 r. w Krzeszowicach. Poseł  Ziemi Krakowskiej V, VI, VII i VIII kadencji. Ma wykształcenie wyższe o profilu ekonomicznym w specjalności rachunkowość i finanse w zarządzaniu przedsiębiorstwem. Wieloletni wiceprzewodniczący Sejmowej Komisji Infrastruktury. Od listopada 2015 roku pełnił funkcję ministra infrastruktury i budownictwa. W 2018 po zmianach strukturalnych został szefem Ministerstwa Infrastruktury.