Marszałek województwa Maramuresz w Rumunii gościem zbliżającego się Forum Europa-Ukraina

Gabriel Valer Zetea potwierdził udział w XII Forum Europa-Ukraina, które odbędzie w dniach 24-25 stycznia w Rzeszowie.

Maramuresz to malowniczy region, położony w północno-zachodniej części Rumunii, słynący ze swoich rozlicznych atrakcji turystycznych, wśród których jest choćby światowej sławy Wesoły Cmentarz w Sapanty.

Gabriel Valer Zetea jest politykiem o bogatym doświadczeniu w polityce i administracji. Od czerwca 2016 roku przewodniczy Radzie Województwa Maramuresz.  Wcześniej, w latach 2012-2016 był wicemarszałkiem Rady, zaś w latach 2004-2012 – radnym wojewódzkim z ramienia Partii Socjal-Demokratycznej. Od roku 2013 kieruje lokalnymi strukturami tej partii w Maramuresz. W marcu 2018 został wybrany wiceprzewodniczącym Agencji Rozwoju Regionalnego Północny-Zachód.

Maramuresz znany jest dobrze ze swoich tradycji, obyczajów i bogatego dziedzictwa kulturowego, świetnie zachowanego, które przekazywane jest pieczołowicie od najdawniejszych czasów kolejnym pokoleniom. Jedną z wyjątkowych atrakcji turystycznych regionu, docenianych zarówno przez turystów rumuńskich, jak i zagranicznych, jest wąskotorowa kolej parowa biegnąca doliną Viseu, zwana „Mocănița” (czyt. Mokanica).

Wśród innych regionalnych atrakcji należą: szlak drewnianych monastyrów wisanych na listę UNESCO na czele z monastyrem Bârsana, Muzeum Antykomunistycznego Ruchu Oporu i Pamięci Ofiar Komunizmu w Syhocie Marmaroskim, ośrodki sportów zimowych Borsa i Cavnic, a także tradycyjne drewniane domy i specyficzna, niespotykana nigdzie indziej architektura wiejska, która rzuca się w oczy przepięknymi rzeźbionymi w drewnie bramami.

Maramuresz to nie tylko wspaniałe doświadczenie kulturowe i turystyczne, to również atrakcyjny gospodarczo i dynamicznie rozwijający się region. Gospodarka województwa przeszła od lat 90-tych ogromne zmiany, odchodząc powoli od sektora górniczego i przemysłu metalurgicznego metali nieżelaznych na rzecz sektorów bardziej wydajnych, jak np. przemysł elektrotechniczny, podzespoły lotnicze, czy meblarstwo.

Dostępność regionu gwarantuje sieć drogowa o znaczeniu europejskim, krajowym, wojewódzkim i gminnym,  kolej oraz niedawno zmodernizowane lotnisko.

Członkowie delegacji województwa będą rozmawiali w Rzeszowie o zacieśnianiu wielowymiarowej współpracy gospodarczej w regionie północnej części Karpat. Sam marszałek Zetea weźmie udział w debacie na temat wpływy turystyki na rozwój regionu – tematu, o którym region Maramuresz ma do powiedzenia wiele ciekawych i istotnych rzeczy.