Marszałek rumuńskiego województwa Suczawa wśród gości Forum Europa – Ukraina

Gheorghe Flutur, marszałek, leżącego w północno-wschodniej części Rumunii, województwa Suczawa zapowiedział swój udział w marcowym Forum Europa-Ukraina w Rzeszowie.

Gheorghe Flutur to polityk wagi ciężkiej, doświadczony zarówno w działalności na poziomie międzynarodowym, centralnym, jak i lokalnym. Był senatorem w latach 2000-2004 oraz 2012-2016. W latach 2004-2006 pełnił funkcję ministra rolnictwa, lasów i rozwoju obszarów wiejskich. Był również wiceprzewodniczącym Partii Narodowo-Liberalnej. W latach 2008-2012 pełnił po raz pierwszy funkcję marszałka województwa Suczawa. Do polityki na poziomie lokalnym powrócił w 2016 roku, kiedy to ponownie został wybrany marszałkiem województwa.

Przypomnijmy, że województwo Suczawa oraz rejon całej południowej Bukowiny ma dla Polaków szczególne znaczenie. To głównie tam, po dziś dzień żyje i prężnie działa polska mniejszość w Rumunii. We wsiach takich jak Kaczyka, Nowy Sołoniec, Pojana Mikuli czy Plesza, można swobodnie rozmawiać w języku polskim. W samej Suczawie funkcjonuje polska instytucja kulturalna – Dom Polski.

 

Województwo Suczawa jest partnerem instytucjonalnym XI Forum Europa – Ukraina w Rzeszowie