Marek Zagórski – minister cyfryzacji opowie o regulacjach cyberbezpieczeństwa na XXIX Forum Ekonomicznym

Nowe technologie coraz wnikliwiej uczestniczą w życiu społeczeństwa. Niosą ze sobą  szereg udogodnień dla życia prywatnego oraz rozwoju instytucji i firm. Jednak wraz z ich wdrażaniem pojawiają się równoczesne doniesienia o nowego rodzaju zagrożeniu w postaci cyberataków.  O strategiach ochrony, przy jednoczesnym korzystaniu z ich dóbr opowie podczas tegorocznego Forum Ekonomicznego minister cyfryzacji – Marek Zagórski.

XXIX Forum Ekonomiczne rozpocznie się już we wtorek 3 września. Podczas tych trzech dni, blisko 5 tysięcy gości ze świata polityki i biznesu odwiedzi Krynicę Zdrój, aby podjąć szereg dyskusji o sytuacji w Polsce i na świecie. Część tematów poświęcona zostanie procesom rozwoju nowych technologii i ich skutkom dla życia społecznego. O ich zagrożeniach i wprowadzeniu zrównoważonej gospodarki cyfrowej opowie minister cyfryzacji – Marek Zagórski.

W panelu: „Cyberbezpieczeństwo jako wyzwanie dla Europy” udział wezmą również: słowacki minister Biura Wicepremiera ds. Inwestycji i Informatyzacji – Richard Rasi, rumuński minister komunikacji i społeczeństwa informacyjnego – Alexandru Petrescu, wiceminister przemysłu i handlu – Marian Piecha, litewski wiceminister obrony narodowej – Edvinas Kerza, prezes Instytutu Kościuszki – Izabela Albrycht.

Według danych zamieszczonych na stronie Ministerstwa Cyfryzacji do 2020 roku do sieci ma być podłączonych 50 miliardów urządzeń. Ma to być główny motor napędowy polskiej gospodarki. Według innych raportów dzięki niej zostanie zwiększona konkurencyjność kraju na rynku międzynarodowym, a PKB do 2025 roku może osiągnąć wynik wyższy o 275 miliardów. Nic dziwnego, że Polska dąży do rozwoju technologicznego, czego efekty widać w raportach. Tylko w roku 2015-2016 nasze państwo osiągnęło wynik 28,9% dynamiki rozwoju rynku danych, podczas, gdy ogólny wynik Unii Europejskiej wyniósł 9,3%. Jednak czy rozwój zawsze niesie ze sobą tylko korzyści?

Świadomość o istnieniu ataków hakerskich i kradzieżach danych, stały się już normą. Jak donosi Cybersecurity Ventures dokładnie targetowane ataki ransomware w 2019 roku ma atakować systemy co 14 sekund. Mają one przeszkadzać w rozmaitych czynnościach, od rezerwacji miejsca w hotelu po sprawy związane z bezpieczeństwem zdrowia, a nawet  życia. Jakie kroki powinna podjąć Polska i Europa w celu wdrożenia odpowiedniej ochrony przed atakami? Czy cyberbezpieczeństwo znajdzie się wśród priorytetów nowej Komisji Europejskiej? Czy powinna w tej kwestii podjęta zostać współpraca nie tylko europejska, ale i euroatlantycka? Na te oraz inne pytania, odpowiedzi poszukiwać będą eksperci w trakcie XXIX Forum Ekonomicznego.

Marek Zagórski – minister cyfryzacji od 17 kwietnia 2018 roku. Odpowiada za politykę państwa w kwestiach informatyzacji, rozwoju e-usług, administracji publicznej, bezpieczeństwa cywilnego w cyberprzestrzenii, infrastruktury i wykorzystywania nowoczesnych technologii. Jego polityka skupia się na wdrożeniu oferty cyfrowej do życia codziennego społeczności. Wcześniej pracował w Ministerstwie Skarbu Państwa oraz Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi.