Legal design jako sposób, aby uczynić prawo zrozumiałym dla wszystkich

O tym, jak innowacja i chęć zwiększenia efektywności zmieniają komunikację prawną w Polsce 

Czym jest Legal Design? 

Legal Design istnieje zarówno w teorii, jak i (od niedawna) również w praktyce. Koncepcję Legal Design można opisać w trzech rezultatach: prosty język, wizualizacje graficzne i bezpieczeństwo prawne. Polega ona na skupieniu się na potrzebach komunikacyjnych odbiorcy tekstu (np. konsumenta) i na stworzeniu przejrzystych i zrozumiałych tekstów prawnych, w miejsce dokumentów niezrozumiałych.  

Dla nas Legal Design funkcjonuje także w praktyce – jako pierwsza kancelaria prawna w Polsce DZP prowadzi projekty modyfikacji dokumentów prawnych, wykorzystując zasady plain language i Legal Design. W Polsce Legal Design z sukcesem wdrażają m.in. banki, firmy z branży telekomunikacyjnej i ubezpieczeniowej, a także firmy farmaceutyczne. 

Przykład umowy przed i po zastosowaniu Legal Design: 

Jakie korzyści przynosi wdrożenie Legal Design w organizacji? 

Legal Design całkowicie zmienia sposób komunikacji prawnej w organizacji. Język i forma dokumentów prawnych takich jak procedury czy umowy zaskakują tym, że są dopasowane do odbiorców i transparentne. Jako skutek, wewnątrz organizacji obserwujemy, że pracownicy szybciej zapoznają się z wewnętrznymi procedurami oraz lepiej rozumieją swoje obowiązki, przez co są bardziej zaangażowani w swoją pracę. Na zewnątrz dzieje się podobnie – kontrahenci organizacji otrzymują umowę, którą rozumieją, co znacząco ułatwia negocjacje i oszczędza czas.  

Poprzez taką zmianę organizacja buduje do siebie zaufanie zarówno wśród swoich pracowników jak i podmiotów zewnętrznych. Wielu naszych klientów stosuje Legal Design również po to, aby ich dokumenty prawne były dostosowane do różnych nośników, w szczególności mobilnych. Legal Design jest dla nich wsparciem w dążeniu do innowacyjności. 

Jaka będzie więc rola prawnika, jeśli prawo stanie się zrozumiałe dla wszystkich?  

Ponieważ Legal Design dotyczy modyfikacji dokumentów prawnych, przy tych projektach kluczowe jest zapewnienie, że pomimo uproszczenia tekstu oraz usunięcia lub modyfikacji pewnych elementów w dokumencie, pozostanie on nadal zgodny z prawem. Z tego powodu zaangażowanie prawników w projektach Legal Design jest kluczowe. 

Z drugiej jednak strony zastosowanie Legal Design pozwala ograniczyć rolę prawnika np. w procesie negocjowania warunków współpracy. Gdy zastosujemy Legal Design dokumenty prawne tworzone są z myślą o ich odbiorcach, a przecież odbiorcami nie muszą być – i najczęściej nie są –inni prawnicy. Czy w takim razie Legal Design zrewolucjonizuje doradztwo i usługi prawne?