Kwarantanna po węgiersku, czyli kultura bez wychodzenia z domu

Julia Kuchcińska

Obserwując wydarzenia ostatnich tygodni, na Węgrzech można ostrożnie mówić o rosnącej nadziei na powrót do normalności. Z zachowaniem zaleceń sanitarnych w ubiegłym tygodniu ponad 83 tysiące uczniów podeszło do egzaminów dojrzałości, jezioro termalne Hévíz otworzyło się dla turystów, a w drugiej połowie maja planowane jest wznowienie działalności hoteli i kurortów. Zalecane jest jednak nadal pozostanie w domu by nie narażać siebie i innych. Jak Węgrzy radzą sobie z izolacją?

 

Występ Hungarian Folk Embassy podczas Forum Polska-Węgry w 2019 roku. Źródło: archiwum Forum Ekonomicznego

Podsumowanie:

  • Wydarzenia organizowane online coraz bardziej popularnym rozwiązaniem.
  • Rozwój literatury i teatru na Węgrzech w czasach kryzysu.
  • Zostań w domu i tańcz, czyli o nowej akcji internetowej.
  • Aktywność środowisk polonijnych w Budapeszcie.

Turystyka zdrowotna, Literatura, Teatr

Wraz z uruchomieniem basenów termalnych, zainteresowanie nimi nie słabnie pomimo epidemii. Według ankiety internetowej, 90% turystów planujących odwiedzić Hévíz jest gotowych na podróż, gdy tylko będzie to możliwe. Pokazuje to, że  turystyka zdrowotna może być odporna na kryzys spowodowany koronawirusem. Budapeszteńskie termy Széchenyi, ulubiony cel turystów z zagranicy, pozostają zamknięte, ponieważ luzowanie obostrzeń nie dotyczy stolicy. Dystansowanie społeczne wpływa znacząco na funkcjonowanie nie tylko sektora turystyki, ale także instytucji kultury. Epidemia jednak uczy nas, jak wiele rzeczy można zrobić w internecie. Wieczorem 13 maja odbyła się gala wręczenia Nagród Literackich Libri, dla publiczności dostępna na portalu Facebook. Jedna z najbardziej rozpoznawalnych imprez literackich na Węgrzech, czyli Festiwal Margó zaplanowana na 3-7 czerwca odbędzie się w tym roku online. Wśród gości wydarzenia znajdzie się znany w Polsce pisarz György Spiró. Relacje z rozmów i programów będą dostępne na Facebooku oraz Instagramie. Organizatorzy festiwalu nie pozostawiają słuchaczy bez atrakcji, regularnie przygotowywane są internetowe quizy literackie. W węgierskiej sieci znalazło się także miejsce dla poezji – portal hvg360 zwrócił się do najbardziej znanych twórców o stworzenie krótkich form, na temat emocji i doświadczeń związanych z epidemią.

Nie tylko literatura rozkwita w trakcie izolacji na Węgrzech. Kolejne teatry dołączają do powstałego już w marcu Teatru Kwarantannowego. Budapeszteński Teatr Komedii Vígszínház organizuje premiery przedstawień na Facebooku. Ostatnio Teatr Madácha postanowił uruchomić serię programów w Internecie. Aktorzy zostaną poproszeni o występ w domu, który będzie transmitowany na żywo. Ma to na celu przybliżenie widzowi wrażenia wspólnoty i emocji wzbudzanych przy występach na scenie, których publiczność została pozbawiona w ostatnich kilku miesiącach.

 

#hot16challenge po węgiersku

Media społecznościowe w Polsce podbija druga edycja #hot16challenge. Artyści nagrywający szesnaście wersów zebrali już ponad 2 miliony złotych na walkę z koronawirusem. Akcja pierwotnie angażująca środowisko rapowe pochłonęła wiele postaci reprezentujących różne gatunki muzyczne i nie tylko – w wyzwaniu wziął udział także Prezydent Andrzej Duda. Na Węgrzech również pojawiła się internetowa akcja, która polega na wykonaniu zadania i nominowaniu kolejnych osób, lecz by wziąć w niej udział nie trzeba umieć rapować ani śpiewać. Wyzwanie Zatańcz Legényes w domu! (Legényesezz otthon!) zostało zapoczątkowane przez Narodowy Węgierski Zespół Tańca i polega na wykonaniu tradycyjnego układu tanecznego Legényes, wywodzącego się z Siedmiogrodu. Tradycja wspólnego tańca stała się popularna na Węgrzech już w latach 60-tych. Kiedy domy tańca (táncház) pozostają zamknięte, entuzjaści tej rozrywki znaleźli sposób na kultywowanie jej w zaciszu swoich mieszkań. Celem akcji jest uświadomienie jak ważne jest pozostanie w domu i uważanie na siebie oraz innych. Udział w wyzwaniu wzięli nie tylko profesjonalni tancerze i fani kultury ludowej, ale także policjanci, żołnierze oraz ratownicy medyczni.

Zdecydowanie do pozytywnych skutków izolacji zaliczymy rozwój kreatywności, zainteresowania rękodziełem, akcje typu śpiewaj i tańcz w domu, dotąd nieodkrytą pasję do gotowania lub sąsiada stającego się w godzinach wieczornych wirtuozem fletu poprzecznego. Swoim talentem postanowiła pochwalić się również Minister Sprawiedliwości Węgier Judit Varga, która kilka dni temu na swoim Facebooku opublikowała nagranie, gdzie akompaniuje na skrzypcach artystce Florze Tandi w piosence Szomorú Vasárnap (Smutna Niedziela).

Warto zwrócić uwagę na działalność środowisk polonijnych na Węgrzech. Polski Instytut Badawczy i Muzeum w Budapeszcie cechuje duża aktywność, nawet podczas kryzysu. Na stronie instytutu możemy znaleźć między innymi wirtualne podróże do Małopolski, gdzie poznamy węgierskie ślady w regionie, na Spotify znajdziemy polsko-węgierski podcast, a na Facebooku ciekawostki historyczne. Jak widzimy, sektor kreatywny nie chce i nie daje się zatrzymać, również w trakcie epidemii. Zgodnie z węgierskim hasłem ostatnich miesięcy Uważajmy na siebie! (Vigyázzunk egymásra!) i korzystajmy z oferowanego nam online bogatego dostępu do kultury i sztuki.

 

Źródła: