Książę Michael von Liechtenstein w Krynicy o potrzebie silnej Europy, niekoniecznie z jedną walutą

Jednym z gości specjalnych tegorocznego XXVI Forum Ekonomicznego w Krynicy był Książę Michael von Liechtenstein, członek rodu książęcego panującego w Księstwie Liechtenstein, który udzielił wywiadu Polskiemu Radiu.

Redaktor Błażej Prośniewski zapytał Gościa o sens hasła tegorocznego forum, które brzmi „Europa w obliczu wyzwań – zjednoczeni czy podzieleni?”.

Europejczycy potrzebują silnej Europy

̶  Myślę, że Europa ostatecznie przetrwa, i nic złego nam się nie stanie – mówi gość 26. Forum w Krynicy.

Jak dodaje, przetrwamy, ponieważ chcemy utrzymać wspólną Europę, gdyż po prostu jej potrzebujemy.

Ważna jest obrona czterech głównych zasad wolności europejskich

Gość pytany o wyzwania gospodarcze stojące przed naszym kontynentem, podkreśla, że powinniśmy przede wszystkim pamiętać o gwarancjach dla czterech najważniejszych zasad – wymianie ludzi, kapitału, produktów i usług.

Jak zaznacza, obecnie jednym z największym problemów jest stworzenie wspólnego i spójnego systemu finansowego w Europie.

Jedna waluta? Niekoniecznie

To jednak nie oznacza, podkreśla, że konieczna jest jedna, wspólna waluta.

̶  Myślę, że trzeba zostawić krajom wolność wyboru w tej sprawie – mówi Książę Michael von Liechtenstein.

Gość pytany o Europę różnych prędkości, odpowiada, że to dążenie jest normalne, kraje mają różne tempa własnego rozwoju, ale nie sądzi, abyśmy ostatecznie znaleźli się w różnych grupach.

Podkreśl, że Polska odegra ważną rolę w europejskiej gospodarce, ze względu na przynależność do Grupy Wyszehradzkiej, która będzie odgrywała coraz większą rolę w Unii Europejskiej.

Polskie Radio (AUDIO)