Krystian Kinastowski – prezydent Kalisza w Krakowie o miejskim designie i jego wpływie na jakość życia mieszkańców

W ostatnich latach coraz większą uwagę zwraca się na inicjatywy projektantów działających na rzecz kompleksowego wsparcia rozwoju i promocji designu w mieście. W myśl tej idei urzędy poszukują wsparcia architektów w zakresie koordynacji wszelkich inicjatyw służących przywracaniu ładu przestrzennego. Podczas V Europejskiego Kongresu Samorządów będzie o tym mówił prezydent Kalisza – Krystian Kinastowski.

Trudno wyobrazić sobie bardziej kompetentnego panelistę dyskusji na temat Design + Miasto – efektywna współpraca projektanta z samorządem, niż Krystian Kinastowski – prezydent Kalisza, z wykształcenia architekt i projektant, absolwent Wydziału Architektury Politechniki Poznańskiej.  O sobie mówi, że jest „Kaliszaninem z urodzenia i wyboru”.

Pozostali uczestnicy panelu to: Paweł Maj  prezydent Puław, Joanna Hołda – dyrektor Lubelskiego Instytutu Designu, Janusz Chwierut – prezydent Oświęcimia, Ewa Gołębiowska – dyrektor Zamku Cieszyn i Andriy Pavliv  profesor  Politechniki Lwowskiej.

Krystian Kinastowski jako architekt ma na swoim koncie wiele projektów domów, przedsiębiorstw, instytucji publicznych i obiektów sportowych. Projektanci w swojej pracy nie ograniczają się już jedynie do przygotowania dokumentacji technicznej, ale chcą, by budynki czy urządzenia postrzegać przez pryzmat ułatwiania życia ich użytkownikom, z uwzględnieniem funkcjonalności i estetyki.

Kim jest dzisiaj projektant? Czy myśli o przyszłości miasta i za pomocą jakich narzędzi ją planuje? Czy może liczyć na przejrzyste procedury, wsparcie kompetentnych urzędników i mieszkańców? W jaki sposób design może przyczynić się do rozwoju regionu? To najważniejsze pytania, na które postarają się znaleźć odpowiedź uczestnicy tej zyskującej na znaczeniu tematyce.