Wysoki kontrast
Wielkość tekstu
Dostępność
  • Dostępność
    • Wysoki kontrast
    • Wielkość tekstu
    • Dostępność

Krynica-2017: ważne deklaracje gospodarcze

Forum Ekonomiczne

Podczas XXVII Forum Ekonomicznego w Krynicy nie zabrakło ważnych deklaracji gospodarczych i społecznych.

Beata Szydło oświadczyła, że w niedługim czasie może być przedstawiona propozycja powołania rady doradczej przy rządzie złożonej z przedsiębiorców. Premier podkreśliła, że chodzi o to, by w radzie byli praktycy. „Jest to ten konkret, który dziś wywożę z Krynicy” – dodała Szydło. (Polskie Radio)

Z kolei wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki, zapowiedział plany resortu rozwoju dotyczące specjalnych stref ekonomicznych. „Chcemy, aby cała Polska była strefą inwestowania” – podkreślił wicepremier. Specjalne strefy ekonomiczne mają objąć cały kraj, a nie tylko obszary inwestycyjne. To kolejny etap tak zwanego „Planu Morawieckiego”, który wicepremier przedstawił na Forum Ekonomicznym w Krynicy-Zdroju. (PAP)

Prezes Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu Tomasz Pisula zapowiedział podczas XXVII Forum Ekonomicznego, , że PAIH do końca tego roku chce otworzyć za granicą 20 biur handlowych. Do końca 2019 r. takich instytucji ma powstać blisko 69-70. (WNP)

Minister energii Krzysztof Tchórzewski oświadczył w Krynicy, że gdyby decyzja o budowie elektrowni jądrowej zapadła w tym roku, to uruchomienie pierwszego bloku miałoby miejsce w okolicach 2029 albo i 2030 r. koszt całej elektrowni to ok. 75 mld zł. „Polskę stać na tę inwestycję” – dodał minister. (wPolityce)

„W 2022 r. Polska będzie zaopatrywana w gaz z innych niż do tej pory źródeł” – powiedział w Krynicy pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski. Minister dodał, że w 2022 r. będziemy mieli możliwość sprowadzenia do Polski poprzez terminal LNG i gazociąg Baltic Pipe ok. 16–18 mld m3 gazu rocznie, co oznacza pokrycie wszystkich potrzeb Polski. (Gazeta Prawna)

„Możemy całkowicie zrezygnować z rosyjskiego gazu. Wtedy (w 2022 roku – red.) wygasa obecna umowa gazowa z Rosją” – powiedział w Krynicy Piotr Woźniak, prezes Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa. Dodał, że jest to realny scenariusz. „Ukraina już od półtora roku radzi sobie bez niebieskiego paliwa z Rosji, więc my także możemy” – podkreślił. (Interia)

Rozbudowa gazoportu w Świnoujściu może się zakończyć do 2021 roku, a moc regazyfikacyjna terminala ma wzrosnąć o 50 procent – z obecnych 5-ciu do 7,5 miliarda metrów sześciennych gazu ziemnego rocznie. Poinformował o tym w Krynicy prezes Gaz-Systemu Tomasz Stępień. Dodał, że spółka zyska dzięki temu dodatkowe możliwości odbioru i przesyłu gazu. (IAR)

Wiceszef Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha w Krynicy zaprosił samorządowców do debaty na temat zmian w konstytucji dotyczących m.in. funkcjonowania samorządu. Według niego, konstytucja powinna m.in. dawać samorządowi trwałe gwarancje jego działalności. (PAP)

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska podczas Forum poinformowała, że w Polsce utrzymuje się na poziomie 7,1 procent i jest najniższym w Polsce od marca 1991 roku. (Polskie Radio)

Minister zdrowia Konstanty Radziwiłł oświadczył w Krynicy, że resort chce poszerzyć listę bezpłatnych leków 75 plus, ale nie w sposób irracjonalny. „Nie chcemy, żeby ten program stał się zachętą do nabywania większej ilości leków” – powiedział minister. Zwrócił uwagę, że z programu bezpłatnych leków 75 plus skorzystało 2,2 mln osób. (Wirtualna Polska)

Podczas XXVII Forum Ekonomicznego w Krynicy została podpisała umowa, na mocy której Europejski Bank Inwestycyjny udzieli Polsce kredytów w wysokości prawie miliarda euro na strategiczne inwestycje energetyczne oraz naukowo-badawcze. Dla Grupy Energa EBI przeznaczy 250 milionów euro na modernizację i rozbudowę sieci dystrybucji energii elektrycznej w północnej i środkowej Polsce. 730 milionów euro zostanie przeznaczone na finansowanie innowacji i prac badawczo-rozwojowych prowadzonych przez instytuty badawcze, uczelnie wyższe i przedsiębiorstwa. Wicepremier Mateusz Morawiecki, minister rozwoju i finansów podkreślił podczas podpisania, że Polska potrafi pozyskiwać środki z najbardziej zaawansowanych funduszy. (Bankier)

Skip to content