Konkurs Start Up Award 2019 podczas Forum Innowacji w Tarnowie

Konkurs na stałe wpisał się w agendę Forum Innowacji. Nagrody przyciągają młodych przedsiębiorców, bo dzięki wygranej można liczyć nie tylko na potężny zastrzyk finansowy, ale także promocję swojego wynalazku.

To konkurs dla przedsiębiorców z innowacyjnymi pomysłami, zespołów projektowych, kreatywnych twórców i ekspertów w dziedzinie nowych technologii. Obszar działań skupia się na kilkunastu segmentach gospodarki: Business & Analytics, Hardware & IoT, FinTech, Entertainment, MedTech, Mobility, Energy & CleanTech, Smart City, EduTech, FoodTech, Social Services, Manufacturing & Material.

Do wygrania jest 80 000 złotych za pierwsze miejsce oraz dwa wyróżnienia wycenione na 10 000 złotych każde. Start-upy ocenia niezależna kapituła, która podejmuje decyzje na podstawie szeregu kryteriów, po zapoznaniu się ze wszystkimi przedsiębiorcami.

W ubiegłym roku do konkursu zgłosiło się rekordowo dużo chętnych, bo aż 116. Spośród nich analitycy wybrali i zaprosili do zaprezentowania się w Tarnowie 87.

Nagrodę główną zgarnął Outlet Spożywczy. Platforma internetowa do handlu artykułami spożywczymi, którym kończy się data ważności. Jego twórca, Michał Nowak podkreślał, że w Polsce każdego roku marnowane są ogromne ilości jedzenia. – To olbrzymi problem. Co trzeci produkt spożywczy nie trafia na stół, tylko do śmietnika. A z drugiej strony mamy w Polsce dwa i pół miliona ludzi, żyjących w ubóstwie. Outlet Spożywczy łączy te grupy, pośrednicząc między producentami i hurtownikami, mającymi duże ilości towaru z kończącą się datą ważności, a firmami, które są w stanie szybko zużyć żywność, takimi jak cateringi zakładowe czy restauracje. Firmy odkupują od właścicieli towar w niższej cenie, a jeżeli nie uda się go sprzedać, żywność, również za pośrednictwem Outletu, trafia do organizacji pożytku publicznego, takich jak Caritas czy Bank Żywności. – Robimy wszystko, żeby jedzenie się nie marnowało – mówił Michał Nowak. W ubiegłym roku Outlet „uratował” 20 ton żywności. Dzięki otrzymanej w Tarnowie nagrodzie mógł rozpocząć działalność również na rynkach zagranicznych.

Oprócz nagrody głównej w konkursie Startup Award wręczono też wyróżnienia. Dwa startupy z Małopolski – STEC ROBOTICS specjalizujący się w automatyce i Sinterit, produkujący drukarki 3D – zostały nagrodzone przez prezydenta Tarnowa. Nagrodami były wyjazdy na targi w Monachium i Hanoweru. Sinterit zdobył również jedno z dwóch wyróżnień przyznanych przez firmę Microsoft, partnera Forum. Drugim laureatem został startup DDOB, łączący społeczność twórców internetowych, a nagrodą był dostęp do sztucznej inteligencji Microsoftu i udział w jednym z jego programów. Instytut Studiów Wschodnich wyróżnił sześć startupów – Dandelion, STEC ROBOTICS, Sinterit, Exal Bone, DDOB i AnyMind – zaproszeniami do zaprezentowania się na Forum Ekonomicznym w Krynicy. Trzy startupy, reprezentujące branżę medyczną – Laparo, diCella i Telmedi.co – zaprezentowały się podczas obrad Forum Ochrony Zdrowia, które jest integralna częścią spotkania w Krynicy. Publiczność, śledząca prezentacje projektów, wybrała w głosowaniu startup Lokalizator Notione. On również dostał szansę na przyjazd do Krynicy.