Konkurs Robot Show na Forum Innowacji w Tarnowie

W tym roku już po raz 4. w Tarnowie zostanie przeprowadzony konkurs Robot Show. Drużyna, która zaprezentuje najlepszego robota otrzyma 10 000 zł oraz możliwość prezentacji swojego pomysłu podczas ścieżki Startup Session Elite na XXIX Forum Ekonomicznym w Krynicy.

Celem konkursu jest popularyzacja robotyki wśród studentów i młodzieży oraz propagowanie zainteresowania nowymi technologiami i naukami ścisłymi. Do konkursu mogą przystąpić studenci uczelni wyższych oraz uczniowie ostatnich lat szkół technicznych. Organizatorzy zostawiają konstruktorom zupełną dowolność, dlatego kategoria konkursu to freestyle. Doświadczenie poprzednich lat pokazuje, że najczęściej zgłaszane są roboty kroczące, latające i manipulatory.

W zeszłym roku główną nagrodę konkursu otrzymali trzej studenci Politechniki Poznańskiej, twórcy czteronożnego dynamicznego robota krocząco–skaczącego. Urządzenie będzie mogło w przyszłości zastąpić ludzi przy badaniach inspekcyjnych przewodów wodociągów i podziemnych kanałów. Robot potrafi, w zależności od potrzeb, chodzić i skakać. Łukasz Antczak, Jakub Matyszczak i Jakub Bartoszek pracowali nad jego prototypem blisko rok, a projekt to odpowiedź na potrzeby firmy, która miała problem z monitorowaniem stanu wodociągów, bo roboty stosowane dotychczas nie spełniały tego zadania.

Mogę zapewnić, że dobrze spożytkujemy tę nagrodę i za rok nasz robot przyjedzie tutaj jeszcze lepszy – mówił Jakub Matyszczak i zapowiedział, że prototyp zyska hermetyczną obudowę i wodoodporność, co wymaga dużych nakładów finansowych.

Na konkurs Robot Show w roku 2018 wpłynęło 20 zgłoszeń. Ocenie podlegały kreatywnośćpomysłzaawansowanie technologiczne i możliwość komercjalizacji oraz potencjał wdrożeniowy projektów. Ogłaszając wynik, profesor Stanisław Kowalski, rektor Wyższej Szkoły Ekonomii i Informatyki w Krakowie podkreślał, że wszystkie zaprezentowane rozwiązania były bardzo inteligentne i prezentowały wysoki poziom.

Zgłoszenia do konkursu Robot Show są przyjmowane do 15 marca 2019 r.
Uczestnicy konkursu Robot Show mogą za darmo uczestniczyć w konferencji Forum Innowacji.


Organizatorzy