Konkurencyjna gospodarka i ochrona środowiska według Jadwigi Emilewicz na XXIX Forum Ekonomicznym

Jadwiga Emilewicz – minister przedsiębiorczości i technologii – jest kolejnym gościem tegorocznego Forum Ekonomicznego w Krynicy Zdroju. Zaproszona została do udziału w kilku panelach dotyczących różnych tematów: ochrony środowiska, rozwoju klasy średniej, osiąganiu sukcesów na rynku globalnym, małych i wielkich skutkach rozwoju technologicznej.

Polska minister przedsiębiorczości i technologii, jako gość Forum Ekonomicznego została zaproszona do rozmów w kilku panelach dyskusyjnych. Między innymi: „Konkurencyjna gospodarka kluczem do sukcesu na globalnym rynku” czy „Małopolskie EkoRewolucje. Jak wygrać wojnę o środowisko?”. 

Według Światowego Rankingu Konkurencyjności 2019 Polska znajduje się na 38. miejscu. Czołowe miejsca natomiast zajmują Singapur, Hong Kong, Stany Zjednoczone. Zajęcie miejsc na podium tego zestawienia, wiąże się również z sukcesami w zakresie gospodarki i rozwoju. Dla przykładu PKB Singapuru na osobę wynosi 58247.90 $, a USA 55681.05 $, podczas gdy Polski 16639.70 $. Jest to niewątpliwie związane z sukcesami prowadzenia rynku dóbr i usług. Singapur według raportu „Doing Business 2019” znajduje się na drugim miejscu pod względem łatwości prowadzenia polityki gospodarczej, z kolei USA według podawanych przyczyn nie osiąga już pierwszego miejsca. W wyżej podanym rankingu, z powodu gorszych wyników w eksporcie, wyższych cen paliw i wahań wartości waluty. Jakie kroki powinna, więc podjąć Polska, aby stanowić wyższe wyniki z zakresie konkurencyjności, a tym samym sukcesy gospodarcze?

Oprócz omawiania spraw globalnych w trakcie Forum Ekonomicznego, minister wypowiadać się będzie także w kwestiach regionalnych. Między innymi o problemach dbałości o środowisko w Małopolsce. Jest to województwo, które zmaga się z rozmaitymi zagrożeniami środowiskowymi. Co roku badania pokazują podwyższony poziom smogu, który zagraża zdrowiu mieszkańców Krakowa i okolic. Sytuacji nie pomaga modernizacja miast i wycinka drzew. Jakie projekty powinno się wdrożyć w celu ochrony małopolskiego środowiska, aby nie uderzył on w budżet województwa. To jedno z najważniejszych zagadnień z jakimi muszą radzić sobie małopolscy włodarze miast i gmin.

Jadwiga Emilewicz – minister przedsiębiorczości i technologii od 9 stycznia 2018 roku. Radna Sejmiku Województwa Małopolskiego i przewodnicząca Komisji Innowacji i Nowoczesnych Technologii. Wcześniej pracowała w departamencie spraw zagranicznych Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.