Koniec hegemonii dwóch partii w Salwadorze

Zakończył się ostatni etap wyborów w Salwadorze, Najwyższe Trybunał Wyborczy zakończył prace nad ostateczną analizą i przy zliczaniu głosów. Wynik potwierdził, to co już było wiadomo od niedzieli. Wybory wygrał Nayib Bukele, reprezentujący partię Gran Alianza por la Unidad Nacional (GANA). Tym samym przerwał ponad trzydziestoletni okres w polityce Salwadoru, kiedy na przemian rządziły wyłącznie dwie partie polityczne.

Według ostatecznego wyniku Nayib Bukele uzyskał 1 434 856 głosów. Na drugim miejscu uplasował się Carlos Calleja z partii Alianza Republicana Nacionalista (ARENA) uzyskując 857 084 głosów. Trzeci pod względem głosów był Hugo Martinez, który kandydował z listy FMLN otrzymując 389 289 głosów wyborców, natomiast na ostatnim miejscu znalazł się Josué Alvarado z partii VAMOS nie uzyskując nawet jednego procenta głosów.

Bukele zgarnął 54 procent głosów w pierwszej turze, co oznacza, że zdobył wystarczające poparcie aby objąć urząd. Druga tura, która miała odbyć się 10 marca nie dojdzie do skutku.

Profil nowego prezydenta Salwadoru jest bardzo nietypowy dla tego regionu. Po pierwsze: jest najmłodszym w historii prezydentem- ma jedynie 37 lat, po drugie: jest z pochodzenia Palestyńczykiem, wyznaje islam, a jego ojciec pełni społeczne role imama w meczecie. Ponadto jego kampania wyborcza dalece odbiegała od tradycyjnych kampanii. Bukele skoncentrował się w niej na walce z korupcją.

Karierę polityczną zaczął w 2012 roku, kiedy został burmistrzem miasta Nuevo Cuscatlán, trzy lata później reprezentując Koalicję partii FMLN wystartował w wyborach na burmistrza stolicy, San Salwadoru, które również wygrał. Zasiadał w urzędzie miasta do 2018 roku.

Wybór na prezydenta Nayiba Bukele przerywa okres rządów dwupartyjnych. Często jest nazywany „antysystemowym outsiderem”. Są jednak głosy przypisujące mu charakter oportunisty. Wydaje się jednak, że swoją kampanią wyborczą trafił w nastroje społeczne obywateli. Analitycy polityczni twierdzą, że kluczowe dla sukcesu Bukele było „rozczarowanie” organizacjami politycznymi, które do tej pory rządziły krajem. To rozczarowanie zaowocowało rekordowym w historii zwycięstwem Bukele.

Ten całkowity zwrot oznacza, że Ameryka Środkowa jest zmęczona starym porządkiem, pragnie zmian społecznych i politycznych w swoich państwach. Sam fakt, że Bukele wygrał w pierwszej turze większością głosów oznacza, że społeczeństwo nie jest tak podzielone i większość ma nadzieje na poprawę sytuacji społecznej oraz bezpieczeństwa w kraju. Coraz częściej mówi się o zmianie pokoleniowej w Salwadorze. Przed wyborami trzech byłych prezydentów państwa Ameryki Środkowej było powiązanych z postępowaniem sądowym w sprawie o korupcję. Francisco Flores (urzędujący w latach 1999-2004) oraz Antonio Saca (2004-2009)  z ARENY zostali oskarżeni o defraudację. Ten ostatni zgodził się na przekazanie 300 milionów USD z funduszy państwowych na zakup ekskluzywnych nieruchomości w miastach Santa Tecla i Antiguo Cuscatlán.

Bukele przeprowadził swoją kampanię prezydencką z pod hasłem „Nowe pomysły” oraz „Stwórzmy historię”. Strategia wyborcza również skłaniała się w stronę przełamania hegemonicznej dwubiegunowości w Salwadorze. Nowy prezydent widzi teraz szansę na utworzenie międzynarodowej komisji przeciwko korupcji, tak jak zrobili to jego sąsiedzi z Gwatemali i Hondurasie.

Triumf Nayib Bukele w niedzielnych wyborach w Salwadorze wywołał kilka pytań dotyczących polityki międzynarodowej, którą będzie rozwijać jako prezydent. Zwłaszcza po tym, gdy był jeszcze kandydatem, zaatakował na swoich portalach społecznościowych kilku przywódców Ameryki Łacińskiej: nazwał dyktatorami: prezydenta Nicolása Maduro z Wenezueli, Juana Orlanda Hernándeza z Hondurasu i Daniela Ortegę z Nikaragui. Powiedział, że gwatemalski prezydent Jimmy Morales „przekroczył granice legalności”. Po tak agresywnych i mocnych słowach nie wiadomo na kogo będzie mógł liczyć i jak będą układać się stosunki Salwadoru z sąsiadami i innymi państwami regionu.

źródła:

https://cnnespanol.cnn.com/2019/02/07/concluye-el-escrutinio-final-el-salvador-gobierno-de-sanchez-ceren-prepara-transicion-al-mandato-de-bukele/

https://cnnespanol.cnn.com/2019/02/08/nancy-pelosi-reconoce-a-guaido-opinion-masek/

https://www.bbc.com/mundo/noticias-america-latina-47112057

https://www.bbc.com/mundo/noticias-america-latina-47125262