I Europejski Kongres Samorządów
Kraków 4–5 maja 2015 r.

W Krakowie zakończyły się obrady Europejski Kongres Samorządów — cykl debat i spotkań poświęconych polskiej i europejskiej samorządności. Wzieło w nim udział ponad tysiąc osób z całej Europy.

Na mocy traktatu lizbońskiego Komisja Europejska ma obecnie obowiązek zasięgania opinii samorządów regionalnych i lokalnych oraz ich stowarzyszeń w całej UE już na etapie poprzedzającym proces legislacyjny. – To powoduje, że regionalny wymiar integracji europejskiej nabiera w ostatnim czasie jeszcze większego znaczenia. Dlatego pierwszego dnia Kongresu odbyła się sesja plenarna „Europa regionów – Nowe otwarcie”,

Jacek Majchrowski, Prezydent Krakowa, w swoim przemówieniu skoncentrował się na roli środków unijnych, przede wszystkim w perspektywie inwestycji. – Nie byłoby w Krakowie wielu nowych obiektów gdyby nie finansowanie z UE, które wielokrotnie sięga 75 procent – mówił prezydent Majchrowski. W opinii Majchrowskiego, Polska powinna pójść śladem Włoch, gdzie miasta mają własne budżety unijne. – Środki unijne z nowej perspektywy finansowej,  powinny przede wszystkim koncentrować się na podniesieniu jakości życia mieszkańców miast i regionów – przekonywał Majchrowski.

Prezydent Krakowa zwrócił uwagę, że nowa perspektywa finansowa UE będzie miała inną specyfikę dla samorządów, niż ta zakończona. Będzie się np.koncentrować wokół dużych metropolii, m.in. dzięki wydzielonym pieniądzom w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych (ZIT). – Trzeba pamiętać, że Kraków i 12 gmin go otaczających żyją wspólnie – muszą mieć na dobrym poziomie prozaiczne rzeczy, które poprawiają jakość życia: dobrą komunikację czy odbiór śmieci. Teraz jest czas, żeby mieszkańcy mogli żyć na wyższym poziomie, cieszyć się lepszym powietrzem i zielenią – zaznaczył prezydent Krakowa.

Mer Tbilisi Davit Narmania przypomniał, że miasto, którym zarządza stanowi centrum Zakaukazia, i zawsze było zorientowane na Zachód. – Umowa Stowarzyszeniowa podpisana w zeszłym roku między Gruzją a Unią Europejską, pokazuje ile obowiązków i odpowiedzialności biorą na siebie władze regionalne – powiedział Narmania. Mer Tbilisi przypomniał, że europejskie cele takie jak ekologia czy zrównoważony rozwój są również priorytetem dla Tbilisi. Nawiązując do koncepcji Smart City, przekonywał, że innowacyjne rozwiązania w oparciu o nowe technologie informatyczne, rozbudowę infrastrukturę społecznej, ułatwienia w dostępie do administracji publicznej są już wdrażane w Tbilisi. Fundamenty rozwoju gospodarczego mer Tbilisi widzi w mocnych małych i średnich przedsiębiorcach, turystyce, handlu i działalności kongresowej.

Polska pomysł na decentralizację kupiła w momencie wejścia do Unii Europejskiej – ocenił  Zbigniew Jagiełło Prezes PKO BP. Prezes największego polskiego banku zwracał uwagę na korzystne rozłożenie geograficzne polskich  miast. – Nie jesteśmy typem państwa którym jest tylko jedno wielkie miasto, najczęściej stołeczne. To jest dobra podstawa dla tego nowego otwarcia regionów -mówił Zbigniew Jagiełło. Według niego kluczem do zrównoważonego rozwoju polskich miast jest poprawa infrastruktury drogowej i kolejowej. Prezes Jagiełło, przekonywał, że na obecnym etapie Polsce potrzebna jest  Ustawa Metropolitarna, która zdjęłaby ograniczenia rozwoju miast. Jako przykłady gdzie taka ustawa jest kwestią palącą  podawał aglomerację śląską i trójmiasto. W opinii prezesa PKO ciekawym rozwiązaniem jest także pomysł decentralizacji Polski.  -  Jest wiele instytucji, które mogłyby z powodzeniem funkcjonować poza stolicą – wskazywał.

W opinii Gudrun Mosler-Törnström, Przewodniczącej Izby Regionów w Kongresie Władz Lokalnych i Regionalnych Rady Europy fundamentem rozwoju samorządności jest zapewnienie demokracji, przestrzegania prawa, wolności obywatelskich. – Dopiero pamiętając o nich możemy rozmawiać o inwestycjach, rozwoju gospodarczym czy innowacjach. W jej ocenie regionalizacja jest odpowiedzią na kryzysy jakie doświadczaliśmy w przeszłości. – Europa zyskuje bowiem zupełnie nowy wymiar dzięki regionom. To jest poziom, na którym podejmowane są decyzje dotyczące sfer najważniejszych – edukacji, ochrony zdrowia, czy zatrudnienia.

Przewodniczący Europejskiego Komitetu Regionów Markku Markkula, przypomniał, że główną  rolą jego organizacji jest przenoszenie na poziom unijnych decyzji punktu widzenia europejskich miast i regionów. W ocenie Markku Markkuli rola samorządu ciągle się zmienia, kryzys spowodował bowiem, tendencję do nacjonalizacji problemów gospodarczych.Z drugiej strony mówi się o nowym otwarciu i nowych szansach dla samorządów. To my podejmujący decyzje na poziomie samorządów powinniśmy mieć większy głos na temat przyszłości UE" – podkreślił Markkula. – Patrząc na sprawozdania z poszczególnych krajów, zauważamy, ze wymiar regionalny jest konieczny dla rozwoju gospodarczego, a poziom lokalny powinien mieć więcej do powiedzenia w takich spraw jak unijne regulacje cyfrowe czy pakiety inwestycyjne. Według niego doskonałą okazją do bezpośredniej współpracy regionów na rzecz rozwoju i przyszłości będzie wdrażanie opracowanych przez nie tzw.inteligentnych specjalizacji. Współpraca w dziedzinie innowacji – mówił szef Komitetu Regionów UE – przyczyni się do wzrostu gospodarczego i tworzenia nowych miejsc pracy.

Rola samorządów się zmienia w całej Europie, kiedy zniknęły granice państw. Oczywiście państwa prowadzą swoją politykę ekonomiczną, obronną, ale rośnie rola samorządów także w wymiarze międzynarodowym – przyznał Juliusz Braun. – W całej Europie samorządy mają ogromny zakres odpowiedzialności w sferze edukacji, służby zdrowia czy ochrona środowiska – dodał.

Miejsce

ICE Kraków Congress Centre

ul. Marii Konopnickiej 17,

Kraków 30-302

Miasto Gospodarz – Kraków

 
 

Partnerzy Komercyjni

 

PKO Bank Polski jest liderem krajowego sektora bankowego. Regularnie osiąga wysokie wyniki przy konserwatywnym podejściu do ryzyka. Zwiększa wartość dla akcjonariuszy, kładąc nacisk na nowoczesne rozwiązania technologiczne, atrakcyjne produkty i wysoką jakość obsługi. Jego działalność opiera się na trzech filarach: detalicznym, korporacyjnym i inwestycyjnym. Posiada ugruntowaną pozycję partnera polskiej przedsiębiorczości. Angażuje się w kluczowe projekty inwestycyjne i optymalizacyjne w sektorze samorządowym. 

KPMG w Polsce od 25 lat świadczy profesjonalne usługi z zakresu audytu, doradztwa podatkowego, księgowego, rachunkowego oraz doradztwa biznesowego. KPMG było jedną z pierwszych firm audytorsko-doradczych o międzynarodowym zasięgu obecnych na polskim rynku. Obecnie w KPMG w Polsce pracuje ponad 1200 osób w 7 biurach zlokalizowanych w Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Wrocławiu, Gdańsku, Katowicach i Łodzi.

Grupa Kapitałowa PGE jest największym w Polsce przedsiębiorstwem sektora elektroenergetycznego pod względem przychodów i wolumenu produkcji.  Dzięki połączeniu własnych zasobów paliwa i wytwarzania energii oraz posiadaniu sieci dystrybucyjnych, PGE gwarantuje bezpieczne i stabilne dostawy energii elektrycznej do ponad pięciu milionów klientów. Działalność PGE obejmuje wydobycie węgla brunatnego, wytwarzanie energii elektrycznej i ciepła, obrót hurtowy, dystrybucję oraz sprzedaż energii elektrycznej i ciepła sieciowego. 

FBSerwis S.A. polska firma założona przez Budimex i Ferrovial Services. Jej działalność obejmuje: usługi efektywności energetycznej, modernizacji oświetlenia, gospodarkę odpadami, utrzymania technicznego budynków i obiektów (szpitale, stadiony), kompleksowego utrzymania infrastruktury drogowej. Jest pionierem w zakresie kompleksowych usług Smart City. Do Klientów firmy należą m.in. GDDKiA, Stadion Narodowy (W-wa), Port Morski i Zarząd Dróg i Zieleni (Gdańsk) oraz Miasto Kraków i Miasto Poznań.
 

Schréder Polska, 100 lat na świecie, w Polsce 15 lat. Specjalizujemy się w profesjonalnej produkcji systemów oświetlenia ulicznego, dekoracyjnego, iluminacji obiektów architektonicznych kreujących przestrzeń miejską. Posiadamy bogate doświadczenie w projektowaniu oświetlenia sportowego, przemysłowego i tunelowego.W swojej ofercie posiadamy nowoczesne oprawy LED służące do oświetlania ciągów pieszo-jezdnych, dróg i iluminacji oraz system inteligentnego sterowania oświetleniem OWLET, instalowany aktualnie w Krakowie.

PLAY jest niezależnym, strukturalnym operatorem działającym  w Polsce w oparciu o technologię 4G LTE, UMTS oraz GSM. PLAY rozpoczął działalność komercyjną 16 Marca 2007, jako 4 operator. Obecnie PLAY to najszybciej rozwijający się operator komórkowy w Polsce posiadający ponad 21% udziału w rynku oraz 12 mln klientów. PLAY jest liderem w mobilnym dostępie do Internetu szerokopasmowego oraz inicjatorem pro-konkurencyjnych działań, które w trwały sposób zmieniły rynek z korzyścią dla konsumenta.

Citi Handlowy (Bank Handlowy w Warszawie S.A.) łączy doświadczenie i tradycję polskiej bankowości z nowoczesnym sposobem prowadzenia finansów. Poprzez innowacyjne kanały dystrybucji Smart oraz sieć 44 oddziałów oferuje klientom bogate portfolio produktów i usług bankowości korporacyjnej, inwestycyjnej i detalicznej. W skład grupy kapitałowej Banku wchodzi też Dom Maklerski Citi Handlowy. Przynależność do Citigroup, największej na świecie instytucji finansowej, zapewnia klientom Citi Handlowy dostęp do usług finansowych w ponad 100 krajach.

Scotwork to najstarsza na świecie firma doradcza zajmująca się konsultingiem negocjacyjnym. Jako jedyni posiadamy globalny zasięg, zajmujemy się wyłącznie dziedziną efektywnych negocjacji handlowych i komunikacji negocjacyjnej. Oferujemy audyt oraz wdrażanie systemów negocjacyjnych; trening umiejętności negocjacyjnych skrojone na miarę potrzeb klientów, dostosowane do specyfiki projektów; w naszej ofercie znajdują się również coaching i mentoring; negocjujemy w imieniu klienta

Androbit to firma tworząca kompleksowe rozwiązania IT pozwalające w twórczy sposób realizować zadania związane z cyfryzacją.Stworzyliśmy do tego celu dwie platformy wykorzystujące technologię ibeacon: 1.Cyfryzacja i dystrybucja zasobów kulturowych poprzez tworzenie unikalnych ekspozycji multimedialnych. Umożliwia realizację celów związanych z cyfryzacją przy maksymalnym wykorzystaniu ich wartości marketingowych i PR. 2.Skuteczne i proste udogodnienia poprawiające dostępność e-usług w obiektach uż.publicznej.

WOLF THEISS jest jedną z wiodących międzynarodowych firm prawniczych w Polsce. Posiadamy również biura w Austrii oraz krajach CEE i SEE. Świadczymy od 20 lat usługi prawne przy najważniejszych inwestycjach infrastrukturalnych i kapitałowych w Polsce.Doradzamy klientom zagranicznym i krajowym we wszystkich najważniejszych dziedzinach prawa gospodarczego, zatrudniając w Polsce ponad 30 adwokatów, radców prawnych i doradców podatkowych (na świecie ponad 300).

 

Partnerzy Instytucjonalni

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                            

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Partnerzy Medialni