Koalicja rządząca w Rumunii traci deputowanych. Czy straci również zdolność do rządzenia?

Marek Marszałek

Kolejni politycy wagi ciężkiej odchodzą z rządzącej Rumunią Partii Socjaldemokratycznej i wstępują w szeregi Partii Pro Romania. Czy rządząca koalicja PSD-ALDE utrzyma większość parlamentarną i ochroni rząd Vioriki Dancili?

Niemal równo rok temu kilku ważnych polityków odłączyło się od koalicji PSD-ALDE i założyło nowe ugrupowanie – Pro Romania. Wśród założycieli i liderów partii znajdują się osoby, które nie chciały się zgodzić na polityczną marginalizację. Stała się to ich udziałem w wyniku zmian w ich macierzystych partiach, a są tam także nazwiska dla polityki rumuńskiej niegdyś bardzo znaczące. Założycielem nowego ugrupowania został Daniel Constantin, były szef koalicji Sojuszu Liberałów i Demokratów oraz Partii Konserwatywnej (ALDE i PC). Wkrótce potem do Pro Romania dołączył Victor Ponta, były premier i wieloletni szef PSD, którego wpływy polityczne zmalały drastycznie po przegranej z Klausem Iohannisem w wyborach prezydenckich w jesieni 2014 roku. Właściwie do dnia wyborów Ponta był murowanym faworytem wyścigu o fotel prezydencki, a jego kampanię wyborczą zniszczyła zbytnia arogancja i przekonanie o nieuchronnym sukcesie.

Obecnie to właśnie Ponta jest jednym z najniebezpieczniejszych przeciwników obecnego szefa PSD – Liviu Dragnei, z którym, co warto przypomnieć, przez wiele lat tworzyli sprawny i zgrany tandem polityczny.

W ostatnich dniach kilkoro posłów PSD niezadowolonych z autorytarnego sprawowania prezesury partii przez Dragnę przeszło do nowego ugrupowania. To wyraźnie poirytowało Dragnę, który w drodze po jedynowładztwo w partii od dawna musiał się ścierać z wewnętrzną opozycją. Efektem tego jest wymiana dwóch premierów w ciągu zaledwie półtora roku rządów. To nie opozycja parlamentarna doprowadziła do odwołania najpierw premiera Sorina Grindeanu, a następnie Mihaia Tudose, a ich własna koalicja. Marszałek Dragnea  przeczuwając, że może stracić i partię i większość sejmową, wystąpił ostatnio z emocjonalnym atakiem na liderów Pro Romania. Stwierdził, że zachowują się jak podgryzające partię szczury, dodając, że i  tak nie mają szansy na sukces.

Jak na razie, do partii Pro Romania zapisało się 10 deputowanych, do których dołączył w piątek były minister zdrowia Nicolae Banicioiu. Krążą pogłoski, że trwają rozmowy z dwójką wpływowych polityków PSD – byłym premierem Mihaiem Tudose oraz Ecateriną Andronescu. Tych dwoje polityków z pewnością pociągnęłoby za sobą kolejnych, może nawet 20 osób. Z legitymacji partyjnej PSD zrezygnowały w piątek Marilena-Emilia Meirosu oraz Catalin Nechifor.

Ponta będzie starał się o utworzenie klubu parlamentarnego w Izbie Deputowanych. Do tej pory jego partia posiada w parlamencie 10 deputowanych, a są to: Gabriela Podașcă, Titus Dobre, Ion Tabugan, Emilia Meiroșu, Cătălin Nechifor, Mircea Baniaș, Sorin  Cîmpeanu, Daniel Constantin, Eugen Durbacă oraz Alin Văcaru.

Posiadanie własnego klubu parlamentarnego dałoby partii większy dostęp do decyzji podejmowanych w Izbie Deputowanych i możliwość zasiadania w prezydium Izby oraz w komisjach. Obecny regulamin parlamentu nie pozwala na stworzenie klubu przez deputowanych, którzy opuścili szeregi macierzystych partii. Istnieje jednak orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego z 2010 roku w podobnej sprawie, które Ponta zamierza wykorzystać. Nie wykluczone więc, że mu się to uda. Zwłaszcza, że z pewnością będzie mógł liczyć na wsparcie opozycji, która zapowiedziała złożenie wniosku o votum nieufności wobec premier Dancili. Arytmetyka parlamentarna pokazuje, że w tym momencie taki wniosek nie ma szans na sukces. Jeśli exodus z PSD i ALDE nie zostanie wstrzymany, może się okazać, że koalicja rządząca w Rumunii i wspierające jej partie utracą większość w Izbie Deputowanych.

Źródła:

https://www.stiripesurse.ro/operatiunea—obolanii-zguduie-psd–zeci-de-alesi-locali–parlamentari-si-chiar-organizatii-intregi-spre-pro-romania–surse_1266984.html

https://b1.ro/stiri/politica/parlamentari-psd-pro-romania-ponta-motiune-de-cenzura-225023.html

https://www.hotnews.ro/stiri-politic-22469761-urm-toarea-mutare-lui-ponta-conflictul-dragnea-cum-ridic-fostul-premier-miza-negocierilor-din-parlament-nainte-iunea-cenzur.htm