Kim jest Luigi Di Maio, kandydat na premiera Włoch Ruchu Pięciu Gwiazd?

22.11.2017 – Karolina Iskierka

Karierę polityczną rozpoczął niemalże jednocześnie z ta zawodową. Od początku związany jest z Ruchem Pięciu Gwiazd Beppe Grillo. W 2013 r. uzyskał mandat deputowanego startując z listy tej partii. Jest najmłodszym wiceprzewodniczącym włoskiej Izby Deputowanych w historii. Po zwycięstwie w prawyborach, które zostały przeprowadzone online wśród członków i sympatyków partii został oficjalnym kandydatem Ruchu na stanowisko szefa rządu.

Włoska prasa obfituje w spekulacje na temat tego, jak to się stało, że nieznany szerzej nikomu w 2013 r. jeden z liderów lokalnych struktur w położonym nieopodal Neapolu Pomigliano d’Arco, został kandydatem na premiera partii, która może liczyć na dość wysokie poparcie w wyborach w 2018 r. Dużo wskazuje jednak na to, że sukces Di Maio to kombinacja jego dobrej prezencji i szczęścia.

Z wypowiedzi innych parlamentarzystów wynika, że od początku wyróżniał się pozytywnie na tle innych przedstawicieli Ruchu (warto pamiętać, że w 2013 r. Grillo dopiero budował struktury partyjne i na listach Ruchu znaleźli się ludzie o dość przeciętnych biografiach), co umożliwiło mu objęcie jednej z dwóch najważniejszych funkcji, które przypadły  udziale Ruchowi po wyborach, czyli wiceprzewodniczącego Izby Deputowanych. Objęcie tego stanowiska dało Di Maio odpowiednie narzędzia do budowania własnej pozycji w partii, które z powodzeniem wykorzystał.

Jednym z zarzutów, z którymi spotyka się Di Maio ze strony politycznych konkurentów i dziennikarzy jest jego młody wiek (ma 31 lat), który zwraca szczególną uwagę we Włoszech, gdzie scena polityczna zdominowana jest przez dojrzałych polityków. Całkiem niedawno podkreślano wszakże młody wiek Matteo Renziego, który obejmował stanowisko premiera zbliżając się do czterdziestych urodzin.

Nie obyło się również bez krytyki niepełnego wykształcenia kandydata reprezentującego partię Beppe Grillo. Di Maio rozpoczął najpierw studia inżynieryjne, które porzucił na rzecz prawa, ale tego kierunku także nie ukończył. Ostatnio niepochlebnie o Di Maio pisał dla New York Timesa włoski pisarz i publicysta Beppe Severgnini stwierdzając, że „Mimo, że nigdy nie dokończył studiów i nigdy nie miał prawdziwej pracy, Di Maio będzie kandydatem Ruchu Pięciu Gwiazd na premiera”.

Mimo, że włoskie media wychwytują nawet najdrobniejsze potknięcia Di Maio i chętnie czynią go bohaterem rubryk satyrycznych, nie wpływa to negatywnie na notowania Ruchu Pięciu Gwiazd – według sondażu ośrodka badań opinii publicznej SWG  z 16 listopada partia Beppe Grillo ma największe szanse na zwycięstwo w zbliżających się wyborach.

 

Na podstawie:

https://www.termometropolitico.it/1275037_sondaggi-elettorali-swg-m5s-2.html
http://www.liberoquotidiano.it/news/sfoglio/13280548/beppe-severgini-luigi-dimaio-new-york-times-lettera-amici-americani.html
http://www.ilpost.it/2017/09/30/chi-e-luigi-di-maio/
http://www.ilmessaggero.it/primopiano/politica/grillo_annuncia_candidato_premier_5_stelle-3257543.html