Karolína Koubová – burmistrz Jihlavy przyjedzie na Europejski Kongres Samorządów

Jihlava jest stolicą regionu Wysoczyna, który leży na południu Republiki Czeskiej. Pasjonatom filmu miasto kojarzy się z Międzynarodowym Festiwalem Filmów Dokumentalnych, największym tego rodzaju wydarzeniem w Europie Środkowo-Wschodniej. Uczestniczką najbliższego Europejskiego Kongresu Samorządów w Krakowie będzie nowa burmistrz dokumentalnego centrum, Karolína Koubová.

Podczas Europejskiego Kongresu Samorządów Karolína Koubová wystąpi w panelu dyskusyjnym „Współczesny samorząd – zadania i wyzwania”. Paneliści podejmą tematy współpracy państwa i samorządu oraz działań na rzecz poprawy życia mieszkańców lokalnych społeczności. Oprócz burmistrz Koubovej w debacie udział wezmą: Annika Annerby Jansson – przewodnicząca rady regionów szwedzkiego regionu Skane, Witold Kozłowski – marszałek Województwa Małopolskiego,  Guoda Burokienė – przewodnicząca Komitetu ds. Administracji Państwowej i Polityki Regionalnej Litwy, Emil Boc – były premier Rumunii, obecnie prezydent miasta Kluż-Napok, Gyula Porga – burmistrz węgierskiego miasta Veszprém oraz Ekaterina Zenkewicz – dyrektor Fundacji Gomeloblimuschestvo.

Karolína Koubová jest menedżerką kultury i od lat angażuję się w politykę kulturalną miasta. Uważa ten sektor za „biedną ciotkę, którą nikt nie chce się zająć, a ona tymczasem oferuje nieoczekiwane możliwości i potencjał, którego szkoda nie wykorzystać“. Pani burmistrz ukończyła zarządzanie teatrem na Akademii Sztuk Scenicznych im. Leoša Janáčka w Brnie. Podczas studiów zaangażowała się w działalność studenckiego teatru BURANTEATR, gdzie zajmowała się marketingiem, planowaniem i organizacją. Przez kilka lat dbała również o sprawy marketingowe i ekonomiczne Międzynarodowego Festiwalu Szkolnych Teatrów ENCOUNTER. W 2008 roku pojechała na studia częściowe do Finlandii w ramach programu Erasmus – studiowała na Uniwersytecie Nauk Stosowanych w Mikkeli.

W czasach studenckich zaczęła również poznawać meandry polityki kulturalnej dzięki bezpartyjnemu ruchowi Fórum Jihlava, ugrupowaniu założonemu przez mieszkańców Jihlavy, którym zależy na stworzeniu miasta przyjaznego lokalnej społeczności. W latach 2010-2015 Karolína Koubová pełniła funkcję dyrektora Teatru DIOD, który założyła. Centrum kulturalne powstało, żeby aktywizować lokalną wspólnotę oraz wspierać niezależnych twórców, którzy w przestrzeni teatru mogą realizować rozmaite projekty artystyczne i społeczne.

W 2014 roku Karolína z sukcesem kandydowała do rady miasta z ramienia ruchu Fórum Jihlava. Zajmowała stanowisko radnej do 2018 roku – była ponadto przewodniczącą komisji ds. kultury, kierowała również projektami Zdravé město a Agenda 21. W 2018 roku została mianowana burmistrzem miasta Jihlava. W wolnych chwilach udziela się w niezależnej grupie teatralnej De Facto Mimo.