Kaj Suomela – gubernator fińskiego regionu Ostrobotnia w Krakowie o hubach energetycznych

Kaj Suomela, gubernator fińskiego regionu Ostrobotnia potwierdził swój udział w Europejskim Kongresie Samorządów, który odbędzie się w Krakowie w dniach 8 i 9 kwietnia 2019 roku.

Kaj Suomela weźmie udział w panelu dyskusyjnym: Klastry energii bodźcem rozwoju lokalnego i regionalnego, gdzie wraz z innymi uczestnikami debaty omówi najważniejsze korzyści wynikające z funkcjonowania hubów energetycznych.

Oprócz niego dyskutować będą między innymi: Sławomir Kopeć – dyrektor Centrum Zaawansowanych Technologii Miasta Przyszłości AGH Kraków, Michael LaBelle -profesor i kierownik Instytutu im. Jean Monnet’a na węgierskim Uniwersytecie Środkowoeuropejskim, Victoria Merton – dyrektor ds. corporate affairs Grupy Peel z Wielkiej Brytanii czy Remigiusz Nowakowski – prezes zarządu PILE ELBUD.

Fiński samorządowiec obecny urząd sprawuje od 2017 r. Został wybrany przez Radę Regionu na pięcioletnią kadencję. Kaj Suomela wcześniej pełnił funkcję Dyrektora Generalnego Centrum Ostrobotni ds. Ekonomii, Transportu i Środowiska. Gubernator jest magistrem rolnictwa i leśnictwa.

Region Ostrobotnia znajduje się w zachodniej Finlandii nad Zatoką Botnicką. Centralnym ośrodkiem regionu jest miasto Vaasa założone przez króla szwedzkiego Karola IX.  I choć w samym mieście większość mieszkańców mówi po fińsku, to za interesujący należy uznać fakt, iż ponad połowa całego regionu posługuje się językiem szwedzkim. Większość gmin oficjalnie używa zarówno fińskiego, jak i szwedzkiego.

Współcześnie region jest przede wszystkim jednym z najważniejszych hubów energetycznych na obszarze Półwyspu Skandynawskiego. EnergyVaasa jest wysoce zaawansowanym klastrem energii, w którym inwestuje się 90 % wszystkich fińskich nakładów na rozwój i badania. Dzięki temu stworzono 1400 nowych miejsc pracy. Łączna ilość zatrudnionych sięga jedenastu tysięcy. Klaster ma również doniosłe znaczenie dla fińskiej gospodarki. Stanowi bowiem czwartą część całego sektora energetycznego w Finlandii. Na terenie EnergyVaasa działa 140 przedsiębiorstw, których roczny obrót wynosi 4,4 miliarda euro.