Jerzy Hoffman i Oleg Sentsow laureatami nagrody „Karpacka Europa Wspólnych Wartości”

Pierwszy dzień XI Forum Europa – Ukraina zakończyła uroczysta gala, podczas której nagrodzono dwóch reżyserów. Jerzy Hoffman buduje mosty poprzez sztukę filmową. Drugi laureat – Oleg Sentsow – czynnie stawia opór i ponosi tego dramatyczne konsekwencje. Gala wręczenia nagród „Karpacka Europa Wspólnych Wartości” była świętem ich obu i świętem dobrego sąsiedztwa polsko-ukraińskiego.

Jerzego Hoffmana nie trzeba przedstawiać nikomu, kto choć raz był w kinie. W swoim dorobu zawodowym ma między innymi tak ważne dla polskiej kinematografii filmy jak: „Pan Wołodyjowski”, „Potop”, „Ogniem i mieczem”, „Znachor” czy „1920 Bitwa Warszawska”. W 2008 roku nakręcił dokumentalny film – „Ukraina. Narodziny narodu”.

Oleg Sentsow to ukraiński reżyser filmowy, scenarzysta i producent. W 2012 roku debiutował na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Rotterdamie filmem „Gamer”. 11 maja 2014 roku został aresztowany na Krymie pod zarzutem planowania działań terrorystycznych. W sierpniu 2015 roku rosyjski sąd skazał go na 20 lat łagru. O jego uwolnienie apelowało wiele osób i organizacji, z Amnesty International na czele. Sentsow do dziś przebywa w więzieniu.

Galę rozdania nagród „Karpacka Europa Wspólnych Wartości” uroczyście otworzył Marek Kuchciński. Marszałek Sejmu RP wręczył także statuetkę Jerzemu Hoffmanowi. Czek opiewający na 30 tys. złotych reżyser otrzymał z rąk Filipa Grzegorczyka, Prezesa Zarządu firmy Tauron Polska Energia, która była partnerem Gali i Fundatorem Nagrody Głównej dla Jerzego Hoffmana.

W rozmowie z Informacyjną Agencją Radiową Jerzy Hoffman przekonywał, że nagroda jest dla niego bardzo ważna, podobnie jak cała sprawa Ukrainy. W opinii reżysera Polska i Ukraina są na siebie skazane, a istnienie samodzielnej Ukrainy jest niezbędne dla Polski. Według artysty stosunki między tymi krajami powinny być co najmniej przyzwoicie. Reżyser zaznaczył jednak, że czasami „jest to miłość trudna”.

W imieniu Olega Sentsowa nagrodę odebrał Igor Kotelianets, Koordynator Stowarzyszenia Członków Rodzin Więźniów Kremla i brat innego – więźnia Olega Panowa. Statuetkę dla ukraińskiego reżysera wręczył Adam Hamryszczak, podsekretarz stanu w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju. Laudację na cześć obu laureatów nagrody wygłosił Grzegorz Gauden.

Nagroda „Karpacka Europa Wspólnych Wartości” to wyróżnienie przyznawane wybitnym osobistościom albo instytucjom państw karpackich, które swoimi działaniami przyczyniły się do krzewienia wspólnych europejskich wartości w Europie Środkowej i Wschodniej, a także wpłynęły na rozwój współpracy oraz porozumienia w regionie.

Oprawę muzyczną gali zapewniła Orkiestra Filharmonii Podkarpackiej pod batutą Jerzego Chrzanowskiego.

Partnerem gali nagród i nagrody „Karpacka Europa Wspólnych Wartości” była firma TAURON Polska Energia. Współorganizatorem gali był Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego.