Jakub Banaszek – prezydent Chełma o efektywnym zarządzaniu służbą zdrowia podczas V Europejskiego Kongresu Samorządów

Trudno sobie wyobrazić służbę zdrowia bez finansowania z budżetów samorządowych. Szpitale powiatowe, miejskie przychodnie oraz izby przyjęć to miejsca, gdzie każdy otrzymuje podstawowy pakiet ochrony medycznej. Dyskusja panelowa: Samorząd – w poszukiwaniu efektywności zarządzania służbą zdrowia ma dać szansę na zabranie głosu przez specjalistów, którzy na co dzień mają do czynienia z organizacją lecznictwa w Polsce. Weźmie w niej udział także prezydent Chełma – Jakub Banaszek.

Dyskusja będzie miała ekspercką obsadę. Oprócz prezydenta Chełma, wezmą w niej udział między innymi: były minister zdrowia – Konstanty Radziwiłł, dyrektor Szpitala im. Dietla w Krakowie – Andrzej Kosiniak-Kamysz czy dyrektor Szpitala im. Szczeklika w Tarnowie – Marcin Kuta.

Jakub Banaszek jest absolwentem prawa na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, ukończył także studia licencjackie z zakresu zdrowia publicznego na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. Był współautorem programu zdrowotnego Zjednoczonej Prawicy przed wyborami parlamentarnymi w 2015 roku. Pracował później jako doradca ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła (2015–2017) i premiera Mateusza Morawieckiego. W wyborach samorządowych w 2018 został kandydatem PiS na prezydenta Chełma. W pierwszej turze uzyskał 36,73% poparcia, w drugiej – 50,89%, pokonując urzędującą od 2006 prezydent Agatę Fisz o 457 głosów.

Z badań wynika, że 65 procent Polaków zdrowie stawia na pierwszym miejscu swych priorytetów. Samorządy pełnią kluczową rolę w systemie ochrony zdrowia i jest to jedno z najważniejszych ich zadań. Czy obecny poziom dostępu obywateli do podstawowej opieki medycznej jest wystarczający? Gdzie są najbardziej palące problemy, z którymi muszą walczyć samorządy? Czy nasz kraj stać na to, aby w krótkim czasie zapewnić Polakom wyższy standard leczenia, a przynajmniej zmniejszyć kolejki w oczekiwaniu do niego? To kwestie, którymi zajmują się kolejne rządy naszego kraju i mimo wieloletnich programów oraz inicjatyw, wciąż nie udało się rozwiązać tych problemów, które mają bardzo duży wpływ na życie każdego obywatela.