Jakie konsekwencje będzie miała „Cyfrowa Demencja” na społeczeństwo?

Media cyfrowe pomagają ludziom z pracą intelektualną. Komputery, smartfony i nawigacje zapewniają teraz to, co kiedyś można było rozwiązać tylko za pomocą głowy. Ale cyfrowe media mogą też przynieść ogromne niebezpieczeństwo – uzależnienie.

Psychiatrzy z Korei Południowej „masowo“ diagnozują problemy z pamięcią i pogorszenie koncentracji. Niemiecki psycholog, profesor Manfred Spitzer, jest autorem książki:”Cyfrowa demencja. W jaki sposób pozbawiamy rozumu siebie i swoje dzieci”, w której zwraca uwagę na zespół chorobowy występujący u młodych ludzi, charakteryzujący się rozproszeniem uwagi, problemami z pamięcią, zmęczeniem, bezsennością i depresją. Wspólnym mianownikiem dla wszystkich diagnozowanych pacjentów był fakt, że poświęcali wyjątkowo dużo czasu na korzystanie z mediów cyfrowych, co zdaniem autora książki przynosi negatywne skutki dla rozwoju umysłowego.

Warto więc sobie już teraz postawić pytanie, czy szybki i darmowy internet w każdej szkole przyczyni się do tego, że uczniowie i studenci przestaną samodzielnie myśleć? W jaki sposób „Cyfrowa Demencja” wpłynie na społeczeństwo w przyszłości? Kiedy przenosimy pracę mózgu na zasoby zewnętrzne, mózg stopniowo przestaje w pełni funkcjonować. Komórki nerwowe umierają, a rosnące komórki nie są w stanie przeżyć, ponieważ ich nie używamy. U dzieci i młodzieży zdolność uczenia się dramatycznie zmniejsza się. Konsekwencjami są zaburzenia deficytu uwagi, strach, zaburzenia snu i depresji, nadwaga, skłonność do przemocy i upadek społeczny. O tym wszystkim będą dyskutować goście w Karpaczu. Serdecznie zapraszamy!