Jak skutecznie budować innowacyjną gospodarkę? Doświadczenia – inspiracje – strategie

Tematem drugiej sesji plenarnej pierwszego dnia tegorocznego Forum Ekonomicznego było budowanie innowacyjnej gospodarki. O pomysłach, inspiracjach i doświadczeniach rozmawiali: Dominika Bettman, Prezeska zarządu Siemens Polska, Piotr Ciski, Prezes Sage Sp. z o.o., Wiktor Janicki dyrektor generalny Roche Polska, Tomasz Czechowicz założyciel MCI Capital, Jerzy Kwieciński, Minister Inwestycji i Rozwoju, Krzysztof Krawczyk z firmy CVC Capital Partners, Hermann Simon,  Założyciel Simon-Kucher & Partners oraz Nikodem Bończa Tomaszewski Prezes zarządu Exatel. Debatę poprowadził Bogusław Chrabota, redaktor naczelny Rzeczpospolitej.

Panel rozpoczął się krótką prezentacją gościa specjalnego panelu, Hermanna Simona. Założyciel niemieckiej firmy wyjaśnił słuchaczom pojęcie „globalii”.

Globalia to świat przyszłości, który musimy w pełni zrozumieć by dobrze wykorzystać warunki gospodarcze. Motorem napędowym tego zjawiska nie będą wielkie firmy, których na świecie jest 500, a w Polsce tylko jedna, Orlen. Liderami światowego eksportu są Chiny i Niemcy, gdzie silnie jest rozwinięty rynek średnich przedsiębiorstw. To właśnie oni są „ukrytymi zwycięzcami” i oni budują pozycję państwa na światowym rynku – przekonywał założyciel Simon-Kucher & Partners.

Paneliści poruszyli problem dotyczący całej Europy, czyli słabego finansowania start-upów i przedsiębiorstw, które dopiero wchodzą na rynek.

Tomasz Czechowicz zwrócił uwagę na fakt, że Polska nie jest krajem, który tworzy globalne championy.

40% PKB naszego kraju stanowi rynek regionalny. Tam są nasi realni klienci – zapewniał założyciel MCI Capital.

Państwa Europy Środkowo-Wschodniej powinny podpatrywać strategie rozwojowe u najlepszych na świecie. Pracownicy z naszego regionu są wysoko cenieni w całej Europie, ale przegrywają rywalizację o miejsca pracy na starcie – mając mniejsze możliwości rozwojowe i finansowe od swoich konkurentów z państwEuropy Zachodniej.przegrywają często konkurencję