Wysoki kontrast
Wielkość tekstu
Dostępność
  • Dostępność
    • Wysoki kontrast
    • Wielkość tekstu
    • Dostępność

Jak odnieść sukces w biznesie? Polskie czempiony – relacja z sesji

Forum Ekonomiczne

Mali mają stawać się większymi, więksi jeszcze większymi, a najwięksi mają pobijać świat – powiedziała we wtorek premier Beata Szydło, gość specjalny sesji plenarnej o małych i średnich firmach.

Premier wyraziła zadowolenie, że mogła wziąć udział w tak wyjątkowym wydarzeniu, jakim jest przyznawanie nagrody ukrytego czempiona.  – Mali mają stawać się większymi, więksi jeszcze większymi, a najwięksi mają pobijać świat – powiedziała na początku polska premier. Beata Szydło dodała, że jej rząd chce wspierać rozwój polskich małych i średnich przedsiębiorstw, aby były one w stanie konkurować z najlepszymi międzynarodowymi firmami. Zapewniła, że jej obecność w sesji plenarnej „Jak odnieść sukces w biznesie? Polskie czempiony” jest podkreśleniem tego, iż rząd RP wspiera i dba o polskie firmy.

– Jesteśmy zdeterminowani, by przyjmować takie rozwiązania, które będą stwarzać dobre warunki dla rozwoju polskich firm – zapewniła szefowa rządu. – Rola państwa to przede wszystkim tworzenie przepisów i udostępnianie narzędzi, które będą pomagały w rozwoju polskich małych firm, które w przyszłości będą podbijały świat.

Premier Beata Szydło wyraziła nadzieję, że bezpowrotnie minęły czasy, w których Polacy uważali zagraniczne kapitały za jedyną szansę na rozwój. – W Polsce udało się stworzyć marki, które stały się wielkimi firmami-czempionami. Na arenie międzynarodowej liczy się kreatywność, pracowitość i pomysłowość, a tego nie brakuje polskim formom – mówiła.

Zakończeniem pierwszej części sesji było przyznanie Nagrody Specjalnej zadedykowanej tzw. ukrytym czempionom, czyli firmom z sektora małych i średnich przedsiębiorstw, które odnoszą sukcesy na rynkach zagranicznych. Michał Mrożek, prezes HSBC Bank Polska SA podkreślał, że Ukryci czempioni to firmy rodzinne lub zatrudniające 100 osób, które są zdolne dopasować się do światowych trendów. Jednocześnie nie zapominają o małych ojczyznach, którzy aktywnie nadal zaangażowani są w inicjatywy społeczne w swoich miastach i regionach. Cieszył się, że bank, którym kieruje może wspierać tych młodych czempionów.

Laureatem nagrody została firma NiUW Glinik, producent narzędzi i urządzeń wiertniczych.

Drugą częścią panelu była dyskusja o tym, jak zostać czempionem. Michał Mrożek stwierdził, że dla małych przedsiębiorstw liczy się przede wszystkim współpraca, dlatego bank współpracuje z firmami rodzinnymi, które podejmują wyzwanie wyjścia na rynki w innowacyjny sposób.

Radosław Domagalski-Łabędzki, prezes KGHM Polska Miedź SA odpowiedział na pytanie, kto i jak może wspomóc poleskie firmy. Uważa on, że niezbędna jest rola państwa, które musi zapewniać instrumenty, finansowanie, programy rozwojowe. To elementy, bez których ekspansja nie mogłaby się udać. Drugim czynnikiem – według niego – są firmy, takie jak KGHM, które starają się integrować polskie firmy na rynkach zagranicznych oraz wspierają polskie firmy poprzez tworzenie konsorcjów polskich firm, aby mogły być wykonawcami wielkich inwestycji.

Steven Harman, Wiceprezes ds. Operacyjnych Amazon w Europie dodał: – Wiele polskich firm jest częścią Amazon. Staramy się pomagać średnim i małym przedsiębiorstwom wzrastać i rozwijać się.

Z kolei Jorgen Bang-Jensen, prezes Play podkreślił, że jego firma chce się skupiać również na tym sektorze.  – Średnie przedsiębiorstwa to obszar, w którym Play rozwija się najlepiej, głównie przez oferowanie usług korzystania z Internetu. Przedsiębiorstwa potrzebują innowacyjnych rozwiązań i Play chce im takie dostarczyć. Małe i średnie przedsiębiorstwa staja się większymi i dlatego poprzez swoje usługi pragną im zagwarantować równe szanse rozwoju.

Dyskusję podsumował jej moderatorem Filip Grzegorczyk, prezes firmy Tauron Polska Energia SA: – Mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa, to jest przyszłość, to jest to, w co warto inwestować, ponieważ z tego rodzą się czempioni.

Skip to content