Jak będzie wyglądać przyszły rok na Litwie?

Gabriel Vilkas

W 2020 r. na Litwie ma się zmienić przede wszystkim Sejm i rząd. Z wizytą Wilno odwiedzi Prezydent Francji. A także zostanie ogłoszony wyrok skazujący byłego lidera litewskich liberałów Eligijusa Masiulisa w głośnej sprawie o łapówkarstwo.

Katedra św. Stanisława i Władysława w Wilnie, źródło: Wikipedia

Układanka sejmowa

Z najnowszych sondaży wynika, że wzmacniają się pozycje partii: konserwatystów, socjaldemokratów i partii pracy. Z kolei spada poparcie dla partii chłopskiej.

Konserwatyści uważają, że dodatkowe głosy zdobędą dzięki obecności w ich szeregach byłej minister finansów Ingridy Simonyte. Do komitetu wyborczego zostanie zaproszony również obecny minister łączności Rokas Masiulis. Wiadomo, że negatywny wpływ na wynik wyborczy będzie miał skandal związany z żoną przewodniczącego partii Gabrielisa Landsbergisa, która zajmowała się biznesem związanym z prywatnymi szkołami.

Obserwatorzy zapowiadają, że socjaldemokraci odbiorą głosy partii chłopskiej. Obietnice polegające na zmniejszaniu nierówności społecznych bardziej jednak przekonują mieszkańców mniejszych miejscowości oraz wsi. By myśleć o wygranej w wyborach, socjaldemokraci powinni zdobyć głosy dużych miast, w tym stolicy – Wilna. Zauważalne jest wsparcie ze strony prezydenta Litwy Gitanasa Nausedy, który darzy zaufaniem przewodniczącego Gintautasa Paluckasa. Nie należy jednak zapominać, że ten ostatni w przeszłości został skazany. Wobec czego do kandydatów na liderów tej formacji promuje się Rasę Budbergyte oraz Vytenisa Andriukaitisa.

Nie zapominajmy, że wciąż w tle istnieje możliwość zmniejszenia progu wyborczego, która została niedawno zawetowana przez prezydenta. Jeżeli Sejm odrzuci weto prezydenckie może spowodować to lawinę tworzenia mikropartii, które trafią do parlamentu.

Na wynik wyborczy niewątpliwie będzie mieć wpływ niezgodność litewskich partii politycznych co do uruchomienia elektrowni atomowej w białoruskim Ostrowcu.

Najwyższa dyplomacja

11 marca Litwa będzie obchodzić trzydziestolecie ogłoszenia niepodległości i wyjścia ze składu Związku Radzieckiego. Wśród głównych gości uroczystości mają znaleźć się ministrowie spraw zagranicznych z państw tzw. dziewiątki bukareszteńskiej.

W lipcu 2020 roku Litwa zorganizuje międzynarodową konferencję dotyczącą reform na Ukrainie, na której obecny ma być prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełeński.

Do ciekawych wydarzeń również możemy zaliczyć zbliżające się wizyty prezydentów Izraela oraz Francji. Re’uwen Riwlin ma przyjechać z okazji 300. rocznicy urodzin Gaona, a Emmanuel Macron ma zamiar odwiedzić w sierpniu kompanię francuskich żołnierzy stacjonujących na Litwie w ramach misji NATO.

Ponadto Prezydent Litwy Gitanas Nauseda ma mianować nowych ambasadorów do USA, Rosji, NATO oraz Unii Europejskiej. Dyplomatyczne kompetencje prezydenta zostaną sprawdzone podczas obrad dotyczących funduszy unijnych na lata 2021-2027 oraz w trakcie gorących debat o reformie UE i relacjach z Wielką Brytanii po wyjściu z Unii.

Głośne sprawy

W pierwszym półroczu 2020 roku prokuratura ma przekazać do sądu akt oskarżenia o łapówkarstwo wśród sędziów, a w drugim sąd powinien rozstrzygać w sprawie korupcyjnej o zabarwieniu politycznym „MG Baltic”.

Litewski Sąd Konstytucyjny powinien zbadać czy akty prawne regulujące sposób finansowania państwowej telewizji LRT, polegające na obliczaniu budżetu na podstawie pobranych podatków dochodów od osób fizycznych i akcyzy, nie są sprzeczne z Konstytucją.

Ponadto Europejski Trybunał Praw Człowieka będzie rozpatrywał czy dożywotnie skazanie byłego funkcjonariusza formacji „OMON” Konstatina Michailova nie narusza praw człowieka.

Źródła:

https://www.lrt.lt/naujienos/lietuvoje/2/1129696/lietuvos-svarbiausi-politikos-ir-visuomenes-ivykiai-2020-aisiais#