Profesor Jacek Majchrowski – prezydent Krakowa wystąpi na Europejskim Kongresie Samorządów

Europejski Kongres Samorządów już od pięciu lat korzysta z gościnności Krakowa. Prezydent miasta, Jacek Majchrowski, w tym roku weźmie między innymi udział w sesji plenarnej na temat dyplomacji miast i w panelu o czystym powietrzu. Szczególne znaczenie będzie miała zwłaszcza sesja „Rola dyplomacji miast w wielkiej polityce” – wśród zaproszonych gości znajduje się między innymi wicepremier Beata Szydło oraz prezydenci europejskich stolic: Virginia Raggi – burmistrz Rzymu, Hayk Marutyan – mer Erywania i Frank Ross – burmistrz Edynburga.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Prof. Jacek Majchrowski  jest prezydentem Krakowa od 2002 r., w ostatnich wyborach został wybrany na to stanowisko po raz piąty. Jest prawnikiem, profesorem Uniwersytetu Jagiellońskiego, profesorem zwyczajnym nauk prawnych, historykiem doktryn politycznych i prawnych. Znawcą II Rzeczypospolitej, dokumentującym jej historię, a szczególnie działalność ugrupowań prawicowych. Był zastępcą przewodniczącego Trybunału Stanu (w latach 2001-2005), do listopada 2011 r. – sędzią Trybunału Stanu.

Swoje życie związał z Krakowem, a pracę z Uniwersytetem Jagiellońskim. Jako wojewoda krakowski w latach 1996-1997 przyczynił się m.in. do powstania Specjalnej Strefy Ekonomicznej w Krakowie i do podpisania wstępnej umowy o budowie centrum koncertowo-kongresowego. Uratował przed likwidacją Teatr STU. Doprowadził do przeniesienia grobów żołnierzy radzieckich pochowanych na krakowskich Plantach, w pobliżu Barbakanu, na cmentarz Rakowicki, kończąc ostry konflikt w mieście, przybierający niejednokrotnie formę publicznych demonstracji.

Od marca 2011 r. pełni stanowisko wiceprezesa Związku Miast Polskich, 7 grudnia 2015 r. w Paryżu został wybrany współprezydentem Rady Gmin i Regionów Europy (CEMR).

Profesor Jacek Majchrowski jest autorem wielu opracowań naukowych oraz licznych książek historycznych, przede wszystkim dotyczących II Rzeczypospolitej, m.in. wydanej przez Księgarnię Akademicką pozycji: „Pierwsza Kompania Kadrowa – portret oddziału”.

Prezydent miasta-gospodarza Kongresu mówi o nim tak:

Europejski Kongres Samorządów nie porusza tematów abstrakcyjnych, akademickich. Mówimy o sprawach życia w miastach, ich rozwoju, codzienności, a więc o czymś, co jest bardzo realne i bliskie każdemu z nas. Współorganizujemy Kongres, ponieważ w wielu tych dziedzinach życia miasta czujemy się liderem, uważamy, że mamy czym się dzielić, a jednocześnie jesteśmy ciekawi przemyśleń osób z zewnątrz.