Instytut Studiów Wschodnich podpisuje partnerstwo z Orient Research Centre w Dubaju

Forum Ekonomiczne w Krynicy-Zdroju to już prawie 30 lat tradycji i ewolucji koncepcji konferencji. W tym samym czasie rozwija się również misja Fundacji Instytut Studiów Wschodnich. W latach 90-tych tak Instytut jak i Forum istniały przede wszystkim jako pomost w dialogu polityczno-ekonomicznym między Europą Środkowo-Wschodnią, a byłymi republikami ZSRR. Obecnie organizacja poszerzyła swoją działalność i skupia się na dyskusji o polityce, gospodarce i demokracji wewnątrz Europejskiego Obszaru Gospodarczego, a także pozycji Europy wobec reszty świata.

 

Ten drugi trend powoduje, że coraz częściej na Forum pojawiają się tematy dotyczące palących problemów całego globu, czy regionów pozornie od Polski bardziej odległych. W związku z Arabską Wiosną oraz migracyjną falą kryzysową po 2015 roku, w Krynicy zaczęto rozmawiać o zagadnieniach w relacjach między Europą a Bliskim Wschodem i Afryką. W panelach dyskusyjnych zasiada zaś coraz więcej ekspertów z tych krajów.

Wychodząc naprzeciw potrzebom tematycznym zmieniającego się programu naszych konferencji, Fundacja Insytut Studiów Wschodnich podpisała partnerstwo instytucjonalne z ośrodkiem analitycznym Orient Research Centre (Centrum Badań nad Orientem) z siedzibą w Dubaju (Zjednoczone Emiraty Arabskie). Orient Research Centre został założony w stolicy Syrii – Damaszku, ale po rozwiązaniu w 2010 roku przeniósł się nad Zatokę Perską. Jest to jeden z wiodących ośrodków badawczych specjalizujących się w zagadnieniach geopolitycznych Bliskiego Wschodu oraz świata arabskiego. Prowadzi następujące programy analityczne: dotyczący krajów Rady Współpracy Zatoki Perskiej (Arabia Saudyjska, Bahrajn, Katar, Kuwejt, Oman i Zjednoczone Emiraty Arabskie), arabskich krajów sąsiadujących z Półwyspem Arabskim (Irak, Egipt, Syria i Liban), sąsiadów regionu (Turcja, Izrael, Iran) oraz program dotyczący ważnych krajów z Eurazji i Ameryki mających wpływ na rozwój wydarzeń w świecie arabskim (m.in. USA, Rosja, Francja, Niemcy, Wielka Brytania. Kluczowe w pracy ORC jest przedstawienie arabskiego punktu widzenia na stosunki międzynarodowe.

Mamy nadzieję, że podejmując współpracę z tak prestiżową instytucją zlokalizowaną w ważnym i prosperującym kraju regionu będziemy mogli przyczynić się do polepszenia współpracy na linii Kraje Zatoki Perskiej-Europa Środkowo-Wschodnia. Tego typu inicjatywy walnie przyczyniają się do budowania wzajemnego zrozumienia i lepszej współpracy między narodami. Chcielibyśmy też, by spektrum krynickich dyskusji stale poszerzało się o nowe interesujące tematy i owocował nowymi inicjatywami biznesowo-politycznymi.

Rasha Al Joundy – ekspertka ORC, wystąpi w panelu dyskusyjnym „Bliskowschodni węzeł gordyjski czy pole konfrontacji mocarstw?”. Splot konfliktów na Bliskim Wschodzie cechuje różnorodne, trudne do przezwyciężenia dziedzictwo historyczne oraz skomplikowane podłoże geopolityczne, społeczno-kulturowe i gospodarcze. Siła sprzeczności interesów grup etnicznych, narodów, państw regionu i światowych liderów oraz globalnych centrów finansowo-gospodarczych osłabia szanse osiągnięcia kompromisu. Jaka jest rola mocarstw w bliskowschodnich konfliktach i próbach ich uregulowania? Aby usłyszeć odpowiedzi na te i inne pytania związane z południowo-wschodnim sąsiedztwem UE, warto wybrać się w tym roku do Krynicy-Zdroju!